Bývalá káznice na Cejlu nabídne v únoru mše, masopust, jazz i filmy

Brno, 31. ledna 2019 - Bývalá káznice na Cejlu se probouzí ze zimního spánku a již v únoru nabízí řadu zajímavých akcí. Zároveň bude rozvíjet dramaturgický koncept „Káznice žije“, za kterým stojí TIC BRNO a občanské sdružení Tripitaka.

kaznice na cejlu brno

Každý druhý čtvrtek v měsíci se v kapli káznice na Bratislavské 68 budou konat mše svaté ve spolupráci se sborem farnosti Starého Brna, které bude celebrovat kněz a publicista Jan Hanák. První, únorová, se symbolicky uskuteční 14. 2. od 18 hodin.

O deset dní později, 24. 2., se lokalita Bronxu rozjasní pestrými maskami, živou hudbou a pouličním veselím. Masopustní průvod místních hudebníků a tanečníků vyrazí z náměstíčka Pod platany u Muzea romské kultury ve dvě hodiny odpoledne a po několika zastaveních akci zakončí pochovávání basy na nádvoří káznice ve čtyři hodiny.

Kromě mše a masopustu bude káznice v únoru žít také filmem. Ve čtvrtek 7. 2. ve stolárně proběhne předprojekce festivalu Jeden svět a 28. 2. pak filmový klub, který představí celovečerní snímek o fotografovi Jindřichu Štreitovi s názvem Na tělo.

Bohatou nabídku doplní 12. 2. Ghettojam, multižánrová jam session, která začne v 19 hodin. A chybět nebude ani tradiční tematická prohlídka, která se uskuteční 23. 2.

Všechny (nejen) únorové akce naplňují stanovenou dramaturgii, která vychází z pěti základních linek. „Tento koncept má zajišťovat určitou vyváženost, na jednu stranu respektuje pietní charakter místa, současně otevírá příležitosti pro jeho rozvoj skrz inovativní a kreativní přístup, podporuje živé aktivity v duchu hesla Káznice žije,“ popisuje autor konceptu Pavel Strašák z občanského sdružení Tripitaka.

Důležitou charakteristikou konceptu je to, že neprotěžuje jednu vrstvu, pohled vůči jinému, ale má snahu vytvářet prostor pro různost a programovou diverzitu. TIC BRNO i Tripitaka podporují při sestavování programu spolupráci s rozmanitými subjekty. S některými, například Divadelní fakultou JAMU, Knihovnou Jiřího Mahena či Divadlem Polárka, již byla zahájena a bude pokračovat, další spolupráce jsou určitě vítány.

„Nabízíme možnost zapojení v několika rovinách, od jednorázových pronájmů přes propojení v jednotlivých dramaturgických linkách až po dlouhodobé spolupráce. Ta se nám povedla nastavit s Divadelní fakultou Janáčkovy akademie múzických umění. Prostor vyhovuje kreativitě studentů a jsme schopní se domluvit i na velmi příznivých finančních podmínkách,“doplňuje Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO.

Své sídlo v káznici má nově také Paměť národa Jihomoravský kraj společnosti Post Bellum, která bude také participovat na programu v káznici inovativním přístupem k prezentaci historických témat. Výrazným „dodavatelem“ především komunitních aktivit je pak v káznici realizovaný projekt Barvy brněnského Bronxu.


Související články:
honor 50

Tipy pro péči o váš smartphone

Mnoho lidí považuje mobilní telefon za jeden ze svých nejcennějších věcí. Obsahuje stovky vzpomínek, včetně fotografií, kontaktů, zpráv a dokonce i videí. Je proto důležité vědět, jak se o naše telefony starat, aby vydržely co nejdéle. Smartphony vydrží v průměru dva až tři roky, ale pokud se o ně správně staráte, mohou žít déle. Svůj smartphone můžete chránit před poškozením a smrtí dříve, ne...

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně