Brno poskytne čtvrt milonu korun na druhý brněnský poesiomat u Káznice

Brno, 1. prosince 2023 - Už druhý poesiomat brzy najdete v Brně. Nově oživí prostranství před Káznicí na Bratislavské ulici. Brněnští radní totiž doporučili zastupitelům schválit dotaci spolku Piána na ulici, který za iniciativou stojí.

poeziomat poezie

První poesiomat vznikl v roce 2015 v Praze na náměstí Míru a od té doby se myšlenka kulturního periskopu rozšířila nejen po celé republice, ale i za hranice. „Básně brněnských autorů se staly nedílnou součástí Otevřené zahrady na Údolní a nyní přibude mluvící artefakt i na plácek pod platany na Bratislavské ulici naproti Káznici. Když zatočíte klikou, ozve se z něj v tomto případě nejen poezie. Po domluvě se spolkem Piána na ulici budou na obsahu spolupracovat lokální instituce – Muzeum romské kultury, spolek Tripitaka, který Káznici kulturně oživuje, a další. Kolemjdoucí by se o bývalé věznici a nyní svébytném kulturním a komunitním centru i o zdejší lokalitě měli dozvědět více také skrze autory s nimi spjaté,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Poesiomaty jsou umisťovány na různorodá místa, kde propojují lidi, umění svázané s lokalitou a veřejný prostor. Z železné mluvící trubky je vyvedena klika, kterou kolemjdoucí vyrobí elektřinu. Následně zmáčknutím tlačítka zvolí jednu z dvaceti zvukových stop. Nevšední podkres tak přináší nové kontexty do třeba zdánlivě obyčejných míst.

Dotace na zhotovení poesiomatu má hodnotu 250 tisíc korun a jeho realizace by měla proběhnout během jara 2024.

Zdroj: TIS MMB


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...