V Bronxu v okolí Káznice se uskuteční masopust

Brno, 16. února 2020 – Druhý ročník lidové veselice, která proběhne 29. února v lokalitě brněnského Bronxu, se opět bude snažit zapojit a oživit místní komunitu, obohatit jejich vnímání veřejného prostranství jako možnosti k setkávání a zlepšovat tak vztahy mezi starousedlíky i těmi, co se sem právě přistěhovali. Loňského ročníku se zúčastnily čtyři stovky lidí, kteří prošli za doprovodu kapely složené z hudebníků okolo zkušebny v Káznici ulicemi Hvězdová, Spolková, Cejl a Bratislavská.

masopust brno bronx

„Zájem lidí byl nad naše očekávání. Kouzelné bylo, že se i postupně do průvodu připojovaly maskované děti i dospělí z domů, které byly po cestě,” připomíná David Oplatek ze sdružení Tripitaka, která masopustní oslavy pořádá.

Letošní ročník s názvem Srdeční záležitost přinese novinky z hlediska programu i organizace samotné akce. Ta začíná srazem maskovaných a přípitkem starosty Brna-sever Martina Malečka od 14.30 na náměstíčku Pod platany naproti Káznici. Maskovaný průvod se posléze za doprovodu rytmického Samba bandu a tanečnic z Pirošrouža vydá ulicemi Bratislavská - Stará - Francouzská a strhne pozornost zajisté unikátním alegorickým vozem, který ponese obrovské srdce a typickou postavou obžery se začínající srdeční příhodou. Co se s ním stane na konci, bude pro návštěvníky masopustu překvapením. Veselice skončí tam, kde začala a vyvrcholí symbolickým pochováváním basy od piva.

Barvy brněnského Bronxu jsou projektem sdružení Tripitaka sídlící v objektu bývalé Káznice na Cejlu. Tříletý komunitní projekt chce přesvědčit místní obyvatele a obyvatelky, že mohou ovlivnit své okolí i to, jak se jim zde bude žít. V káznici tak vzniklo centrum divadelních, hudebních, výtvarných a spolkových aktivit a jednou za půl roku se vydávají tištěné noviny putující zdarma do všech stránek v lokalitě.

„Chtěli jsme Káznici nejen zpřístupnit veřejnosti, ale přivést ji taky k životu. První z cílů se podařilo naplnit již dávno a aktuální druhý ročník masopustu dokazuje, že se zadařilo i v té druhé rovině.“ Okomentovala přípravy ředitelka TIC BRNO Jana Tichá Janulíková.

Masopust je součástí nové koncepce nazvané Káznice žije, která spojuje sdružení Tripitaka s organizací TIC Brno. Všechny (nejen) únorové akce tak naplňují stanovenou dramaturgii, která vychází z pěti základních linek.

„Tento koncept má zajišťovat určitou vyváženost, na jednu stranu respektuje pietní charakter místa, současně otevírá příležitosti pro jeho rozvoj skrz inovativní a kreativní přístup, podporuje živé aktivity v duchu hesla Káznice žije,“ popisuje autor konceptu Pavel Strašák z občanského sdružení Tripitaka.

Pod linku Káznice spojuje tak budou patřit především akce komunitního charakteru včetně pravidelných uměleckých a zájmových dílen.

Kromě Barev brněnského Bronxu se do akce zapojily i organizace Drom, Muzeum romské kultury a IQ Roma servis prostřednictvím komunitního centra Savore Džene a Centra pro rodiče s dětmi, které vystoupí v doprovodném programu v káznici.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...