Předpremiéra filmu o prokurátoru Karlu Vaši na Flédě

Brno, 1. února 2013 - V sobotu 2. února se v 18 hodin v brněnském klubu Fléda uskuteční předpremiéra filmu Vrahem z povolání - utrpení soudce Karla Vaše. Nenechte si ujít příležitost shlédnout celovečerní dokumentární film (83 min.) při jeho vůbec první projekci v České republice a setkat se s jeho autory. Filmem provází výtvarník David Černý.

Film-a-klapka-02

Polohraný dokumentární film bude v českých kinech uveden v únoru 2013. V dokumentu vystupují historici čeští i zahraniční, mj. Mark Kramer z Harvardovy univerzity nebo soudce Mezinárodního trestního soudu v Haagu Robert Fremr. Většina pamětníků, kteří ve filmu hovoří, je starší 90ti let, podobně jako Karel Vaš, který souhlasil s natáčením.

Karel Vaš (1916-2012) pomohl jako soudce a prokurátor na smrt víc než 20 nevinným lidem a stovkám k dlouholetým trestům v době politických procesů 50. let. Ve filmu ho ztvárnil Petr Jeništa.

Dokument zachytil svědectví obětí Karla Vaše a zabývá se problémem vyrovnání se s minulostí a existence spravedlnosti. Vůbec poprvé přináší film barevné autentické záběry z osvobození Prahy v květnu 1945. Ve filmu budou zveřejněny také unikátní dokumenty přímo z nepřístupných archivů NKVD.

Námět: Mikuláš Kroupa, Jan Plachý
Scénář: Pavel Paleček
Režie: Jan Bělohlavý, Pavel Paleček
Dramaturg: Jan Gogola
Moderátor: David Černý
K. Vaš: Petr Jeništa
Střih: Dan Marek
Kamera: Jan Bělohlavý
Producent: Pavel Paleček
Délka: 83 min

Zdroj: Fléda


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...