Fléda poděkuje koncertem svým příznivcům za záchranu

Brno, 20. června 2012 (MEDIAFAX) - Brněnské zastupitelstvo pozměnilo obecní vyhlášku královopolské místní části o veřejném pořádku a rušení nočního klidu tak, aby mohl zůstat zachován provoz kontroverzního hudebního klubu Fléda. Majitelé klubu proto na počest verdiktu uspořádají ve středu děkovný koncert za záchranu tančírny.

Publikum-koncert-01

"Zastupitelstvo schválilo můj návrh na vyjmutí Štefánikovy ulice, kde se Fléda nachází, z vyhlášky města Brna, která omezuje časovou produkci v restauracich a restauračních zahrádkách," řekl ve středu agentuře Mediafax brněnský primáror Roman Onderka. Co se týká provozní doby klubu, podle primátora zůstává zachován současný stav.

Proti uvažovanému omezení provozní doby klubu se postavila část vyznavačů hudby, podporovaná řadou umělců a příznivců alternativní kultury. Sebrali mezi sebou 18 452 podpisů pro zachování klubu. Mezi petenty na podporu Flédy nechyběly ani známé osobnosti kulturního života. Mezi posledními se za nejstarší hudební klub v Brně postavili například držitelé Oscara za hudbu k filmu Once Markéta Irglová a Glen Hansard.

V protichůdném stanovisku naopak setrvali především lidé, kteří v blízkosti klubu bydlí. Hluk z koncertů jim často neumožní spánek, několik nájemníků se proto ze sousedních domů raději odstěhovalo. Řada nájemníků také poukazuje na nepořádek, kteří po sobě opilí návštěvníci Flédy nechávají na ulici.

Primátor Roman Onderka v této souvislosti řekl, že veřejná diskuse o budoucnosti Flédy byla zbytečně vyhrocená - podle jeho názoru se novela vyhlášky provozu Flédy nijak nedotýkala. Klub je totiž zkolaudován nikoliv jako provozovna veřejného stravování, ale jako kinosál. "Fléda podle mne vyhláškou ohrožena vůbec nebyla. Kdo to chtěl slyšet, tak to znovu opakuji. Kdo to slyšet nechtěl, tak bude dále šířit nesmysly," řekl primátor.

Majitelé a příznivci klubu přesto slaví rozhodnutí brněnského zastupitelstva jako své vítězství. Na středu proto připravilo vedení Flédy "děkovný" koncert příznivcům. Vystoupí při něm domácí kapely My Dead Cat, Vees a Narcotic Fields. "Rádi bychom, aby přišli všichni, co za námi stáli, a my jim tak mohli osobně poděkovat," řekla mluvčí klubu Andrea Vojtěchovská.

Majitelé klubu zároveň ohlásili, že Fléda bude dál pracovat na své dramaturgii. "Obrovské vlny podpory z řad široké i umělecké veřejnosti si velmi vážíme a zároveň nás zavazuje do další činnosti a existence klubu," prohlásila Vojtěchovská.

Vyhláška, která umožní fungování klubu, však nevyřešila zásadní problém, kterým je hluk z koncertů, který obtěžuje řadu nájemníků v okolních domech. Vedení královopolské radnice a magistrátu proto jednají s majiteli Flédy, jakým způsobem je schůdné realizovat poslední a nejdůležitější fázi odhlučnění Flédy.

Provozovatelé klubu by rádi, aby jim odhlučnění zaplatily radnice z veřejných rozpočtů. Ty to však odmítají s poukazem na soukromý status zařízení. Politici proto vesměs navrhují, aby si Fléda na své odhlučnění vydělala například benefičními koncerty. Šéf kulturní komise magistrátu Stanislav Michalík provozovatelům Flédy v této souvislosti vzkázal, že město letos zcela jistě nebude mít peníze na to, aby klub pomohlo odhlučnit. "Známí umělci, kteří se nyní za Flédu veřejně berou, mohou uspořádat benefiční koncerty a výtěžek z nich věnovat na potřebné stavební úpravy klubu," navrhl.

Management Flédy přesto vedení města poděkoval za vstřícnost. "Hlasování zastupitelstva bereme jako projev uznání Flédy jako výjimečného kulturního stánku města Brna a jeho občanů. Uvědomujeme si, že musíme vyvinout maximální úsilí, které povede k bezproblémovému soužití Flédy se svým okolím," prohlásil provozovatel klubu Lukáš Stara.

Historie klubu Fléda sahá do roku 1911. Původně vznikla jako obdoba vídeňského kabaretu Wiener Fledermause a nesl název Brüner Fledermause, v překladu Brněnský netopýr. Byl prvním klubem ve městě, kde se začal hrát jazz, 70. a 80. letech minulého století pak sloužil jako televizní studio. Po skončení nájemní smlouvy s Českou televizí v roce 2000 jej noví provozovatelé postupně přestavěli na filmový a hudební klub.

V současnosti je Fléda jednou z nejznámějších a nejvyhledávanějších klubových značek v Česku. Pořádají se v ní koncerty různých žánrů od jazzu, techna až po vážnou hudbu, divadelní představení a filmové festivaly. Fléda nabízí své programy každý den, v týdnu je navštíví více jak tisícovka lidí. V okolí klubu na hlavní tepně z centra do Králova Pole je proto v noci pravidelně rušno. K problémům s veřejným pořádkem se přidružuje i fakt, že v okolí Flédy má svá stanoviště řada pouličních prostitutek.

Brněnská Fléda není přitom jediným nočním klubem, který v centru Brna překračuje hlukovými limity normy. Problematické jsou například i některé techno produkce klubu Mju:z na Moravském náměstí nebo ve sklepním klubu Fantomas na Kolišti.

 

 

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...