Onderkovi, obžalovaní z vraždy politika Vytopila, jsou podle psychiatrů agresivní a narcistní lidé

Brno, 19. října 2012 (MEDIAFAX) - Výslechem soudních psychiatrů pokračoval v pátek proces s Filipem Onderkou (38) a Radkou Onderkovou-Pojerovou (46), obžalovanými z vraždy místostarosty Brna-Židenic Aleše Vytopila. Znalci se shodli, že pokud dvojice vraždila, mohly být ve hře tři motivy; boj o dítě, msta a peníze.

otiskprstu

Podle soudních psychiatrů Petry Sejbalové a Miroslava Petržely jsou osobnosti obou obžalovaných hodně komplikované. Oba mají agresivní a narcistické sklony. Onderka se snažil srovnávat s Jiřím Kajínkem. Tvrdil, že je ve vazbě neprávem. Pojerová má podle psychiatrů zase tendence řešit konflikty agresí a dokonce i zbraní.

Podle obžaloby zavraždili exmanželé Onderkovi místostarostu Židenic loni 9. září v Mariánském údolí u parkoviště nedaleko brněnské výletní restaurace Eldorádo. "Muž zemřel na následky střely do hlavy," řekla státní zástupkyně Eva Eichlerová.

Oba obžalovaní pak tělo odvezli a u silnice mezi Ivančicemi a Polankou jej zakopali. Předtím ještě zavražděnému muži uřízli hlavu. Tu policie dosud nenašla. Pro případné odsouzení obou pachatelů by však byla klíčovým důkazem.

Bezprostřední příčinu smrti nelze se soudně lékařského hlediska určit. Chyběla totiž hlava. "Vzhledem k tomu, že zbytky těla nevykazovaly žádná traumata, lze tedy předpokládat, že k úmrtím došlo se smrtelným poranění v oblasti hlavy," řekl soudní lékař Michal Zelený, který mrtvého muže pitval.

Podle soudního znalce nebylo k oddělení hlavy od trupu zapotřebí hrubé síly. Uříznout ji proto teoreticky mohli jak Filip Onderka (38), tak jeho drobnější exmanželka Radka Onderková-Pojerová (46).

Dosavadní výslechy svědků motiv vraždy zatím neobjasnily, svědectví se pohybují často v rovině spekulací. Soud proto zkoumá širší pozadí a okolnosti příběhu. Vyslýchaní svědci až dosud hovořili především o komplikovaném vztahovém čtyřúhelníku tvořeném Vytopilem, jeho milenkou Antalovou, jejím bývalým partnerem a otec dítěte Onderkou a jeho exmanželkou Pojerovou. Možnou příčinou sporů mohly být rozdílné názory na péči a výchovu děvčátka.

Svědci ale v průběhu procesu mluví i o penězích. Otevřeně tvrdí, že Antalová z Vytopila jen zkušeně "tahala" peníze. Připomínají, že tento pár podnikal s Onderkou v Hrotovicích na Třebíčsku, kde provozoval dvě restaurace. Vytopilova sekretářka Lenka Greplová vypověděla, že si komunální politik uvědomoval, že z "něj tahají peníze", a že se kvůli tomu s Antalovou často hádal.

Obžalovaný Filip Onderka soudci Tomáši Kurfiřtovi řekl, že Vytopila zastřelila jeho bývalá žena. "Je impulsivní, střelila ho po hádce z deseti centimetrů do hlavy. Byl na místě mrtvý," řekl obžalovaný.

Bližší podrobnosti odmítl říci, svoji bývalou ženu totiž údajně stále považuje za "osobu blízkou". Přiznal ale, že pomáhal odklidit mrtvé tělo místostarosty.

Z jeho výpovědi v přípravném řízení ale vyplývá, že Vytopil žil s jeho bývalou milenkou, s níž má Onderka 1,5 roční dceru. Židenický místostarosta si k ní ale vytvořil otcovský vztah, měl o dítě zájem a chtěl jej získat do péče. Proto začaly vznikat konflikty, do kterých se zapojila celá trojice.

Osudový konflikt se odehrál loni 9. září večer v Mariánském údolí. Pojerová s Vytopilem se tam podle Onderky pohádali, protože měli rozdílné názory na péči o děvčátko. Žena pak podle Onderkovy verze místostarostu z deseticentimetrové vzdálenosti zastřelila legálně drženou berettou.

Onderková obvinění svého exmanžela odmítla. "Vytopila neznám a nikdy jsem ho neviděla," prohlásila. Uvedla, že trpí anorexií, v době vraždy údajně vážila pouhých 35 kilogramů. "Nebyla bych vraždy fyzicky schopna, " hájila se žena, živící se privátním sexem a vykládáním z karet.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...