Brněnský soud se zabývá lékárnicemi, které prodávaly medikamenty narkomanům

Brno, 28. srpna 2012 (MEDIAFAX) - Krajský soud v Brně otevřel v úterý případ Sylvy Kolle a Blanky Grycové, které v lékárně v Pohořelicích prodávaly léky narkomanům. Kolle dříve břeclavský soud uložil čtyři roky vězení, její kolegyni podmínku v podobě tří let s odkladem na pět let.

Břeclavský soud uznal v červnu dvojici vinnou, že ve velkém obchodovala s léky proti nachlazení. Proti verdiktu se odvolal jak žalobce, tak obě lékárnice. Z toho, co ženy prodaly, bylo možné vyrobit 28 kilogramů pervitinu za bezmála 30 milionů korun.

Prodej léků, ze kterých je možné získat chemickým postupem pervitin, upravuje v Česku zákon. Smí se prodávat jen po jedné krabičce a proti občanskému průkazu. V lékárně v Pohořelicích na Břeclavsku ale tato praxe neplatila. Obžalované prodávaly léky nastrčeným mladým dívkám, které přinesly i deset občanských průkazů najednou.

Lékárnice se sice hájily tím, že dodržovaly zákon, když zkontrolovaly přinesené občanské průkazy a údaje v nich si zapsaly do prodejní knihy, avšak soud jim neuvěřil.

Přestože čelily trestnímu stíhání, podle policie ve své praxi prodeje léků s pseudoefedrinem pokračovaly. Od loňského jara do začátku letošního roku údajně prodaly v rozporu s předpisy dalších bezmála 1300 balení léčiv. Z takového množství umějí narkomani uvařit až půl kilogramu pervitinu.

Lenka Horáková

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit