Před soudem stojí šest Čechů, kteří ve velkém pašovali z Ameriky do Evropy kokain

Brno, 18. dubna 2012 (MEDIAFAX) - Brněnský krajský soud ve středu zahájil proces s gangem šesti drogových dealerů, kteří organizovali dovoz a prodej kokainu z Jižní Ameriky do Belgie, Nizozemska a České republiky. Gang vedený Milošem Nutilem (35) převezl před zatčením do Evropy přibližně pět kilogramů kokainu. Státní zástupce obžaloval Miloše Nutila (35), Romana Kováče (40), Davida Purmana (38), Karla Zikmunda (27), Martina Rozbroje (32) a Veroniku Herzogovou (22) ze zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s psychotropními látkami a jedy a zločinu jejich výroby. Hrozí jim až dvanáctileté vězení.

Drogy-heroin-hromadka

Jihlavský rodák Nutil žijící se svou africkou manželkou ve Vraném nad Vltavou a jeho známí Kováč, Purman a Zikmund v letech 2010 a 2011 organizovali ve Venezuele a Argentině dovoz kokainu do Nizozemska, Belgie a Česka. Rozbroj a Herzogová jim v tom pomáhali.

Podle žalobce Nutil, Kováč a Purman najímali zejména v Jihlavě, Třešti a v Praze kurýry, kteří pak létali přes Španělsko a Anglie do Venezuely a Argentiny, odkud pašovali kokain v tubách od zubní pasty. V Nizozemsku, Belgii a Česku pak drogu přes další prostředníky rozprodávali. Pět kilogramů kokainu přitom představuje na černém trhu zisk asi deseti milionů korun.

Organizovaný drogový gang rozprášili policisté poté, kdy jejich kurýry předloni a loni zatkla policie na letišti v Caracasu a londýnském Heathrow. Hlavní čtyři obvinění skončili ve vazbě, Rozbroj a Herzogová jsou stíháni na svobodě.

Hlavní organizátor Miloš Nutil se u soudu téměř rozplakal. Odmítl, že by byl hlavou mezinárodního gangu. Jako organizátora skupiny označil Romana Kováče, svého známého s kriminální minulostí.

"Hrozí mi velký trest, velmi všeho lituju. Budu odloučený na dlouhé roky od manželky a malých dětí. Přiznávám se k prodeji kokainu, ale nejsem organizátorem mezinárodního gangu. Snažil jsem se s vyšetřovateli spolupracovat a vysvětlit, jak jsem se do celé situace dostal," vzlykal u soudu Nutil.

Podle svých slov neměl z převozu a prodeje drog velké zisky. "Šlo o sto padesát až dvě stě tisíc korun," řekl Nutil. Podle svých slov podnikal ve večerce a spolu s manželkou měli v Praze i obchod s africkým zbožím. A právě v něm mu nabízeli občas někteří cizinci pašování drog do Evropy. "Skuteční organizátoři dovozu drog věděli, že jako obchodník s exotickým zbožím často cestuji a mé lety do ciziny nejsou nijak podezřelé," řekl.

Hlavní obviněný Nutil u soudu přiznal, že kokain občas prodal svým kamarádům v pražských klubech. "Snažil jsem se přes dýdžeje v centru Prahy dostat k někomu, kdo kokain nabízí - jeden z nich se pak stal zásobovatelem mne a mých kamarádů," řekl. "Nebylo jich ale mnoho," dodal.

Nutil se pak potkal v Praze se svým dávným známým z Jihlavska Kováčem. Ten se mu údajně svěřil, že je bez peněz, Nutil mu proto nabídl možnost zapojit se do pašování drog. "Svou schopností jsem spoluobžalovaným umožnil trestnou činnost. Velmi toho lituji, byl bych ale blázen, kdybych takové diletanty nějak organizoval," prohlásil Nutil.

Jiří Nováček

Související články: