NSS vede kárné řízení s místopředsedou Krajského soudu v Brně Janem Kozákem

Brno, 18. ledna 2012 (MEDIAFAX) - Nejvyšší správní soud ve středu zahájil přednostní projednávání kárné žaloby ministra spravedlnosti na místopředsedu Krajského soudu v Brně Jana Kozáka. Senát NSS vede soudkyně Daniela Řezáčová. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), který se kárného procesu v Brně osobně neúčastní, navrhl kárné řízení s místopředsedou brněnského krajského soudu kvůli údajnému porušení jeho povinností. "Podle navrhovatele připustil, aby na Krajském soudu v Brně mohlo docházet k netransparentnímu přidělování exekučních věcí, včetně přidělování případů do senátu místopředsedy Kozáka," vysvětlila mluvčí NSS Sylva Dostálová.

NSSoud250

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) dočasně zprostil výkonu funkce soudce místopředsedu Krajského soudu v Brně Jana Kozáka loni v listopadu. Jeho postup souvisí s kárnou žalobou, kterou na Kozáka sám podal po prověrce provedené ministerstvem na obchodním úseku soudu. "Kárné řízení se týká pěti skutků," řekl ve středu zastupující právník ministerstva spravedlnosti. Ministerstvo vytýká Kozákovi porušování rozvrhu práce při rozdělování insolvenčních případů u brněnského krajského soudu v letech 2010 a 2011.

Místopředseda Kozák také podle ministerstva spravedlnosti nepravdivě informoval jak ministerstvo, tak i předsedu soudu o testování systému automatizovaného přidělování věcí v insolvenční agendě – nikdy jej fakticky netestoval, ač tvrdil opak. Na základě těchto zjištění podalo ministerstvo na Jana Kozáka vedle kárné žaloby také trestní oznámení.

Městské státní zastupitelství v Brně ministerstvu sdělilo, že v dané věci zahájilo trestní řízení pro podezření z trestné činnosti maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. "Vzhledem k zákonným podmínkám stanoveným trestním řádem pro zahájení úkonů trestního řízení je z tohoto sdělení nutno dovodit, že skutečnosti, na jejichž základě byla podána kárná žaloba, důvodně nasvědčují tomu, že byl spáchán trestný čin," uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková. Na základě této informace ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil využil svého oprávnění a Jana Kozáka dočasně zprostil výkonu funkce soudce.

Podle mluvčí brněnského krajského soudu Jan Kozák v současné době nevykonává rozhodovací činnost a pobírá polovinu platu. "Jeho spisy byly předány soudní kanceláři, neodkladné úkony v nich činí zastupující soudce stanovený rozvrhem práce," upřesnila mluvčí.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...