NSZ: Kriminalita v Česku stagnuje, případně mírně klesá

Brno, 25. června 2012 (MEDIAFAX) - Kriminalita v Česku v loňském roce stagnovala, případně její výskyt ve společnosti postupně klesá. Vyplývá to z výroční zprávy Nejvyššího státního zastupitelství, kterou v pondělí poskytla mluvčí NSS Helena Markusová. Na základě statistických údajů lze podle Markusové dovodit, že z hlediska dlouhodobého vývoje kriminalita stagnuje, případně postupně klesá.

vloupani

"Nově jsme však zaznamenali výraznější problémy s přeplněností věznic, které je důsledkem vysokého podílu recidivy u odsouzených lidí," řekla mluvčí. Počet vyšetřovaných lidí v Česku zůstal v meziročním srovnání téměř stejný, pokračuje však nárůst podílu zkráceného přípravného řízení. Touto formou justice vyřídila 52,3 procenta řešených případů. Pozitivním jevem je meziroční zvýšení počtu objasněných trestných činů o 3,9 procenta. Míra objasněnosti vzrostla přibližně o jeden bod, na 38,5 procent.

Struktura kriminality zůstává v zásadě stejná. I nadále převažuje majetková trestná činnost. U násilné trestné činnosti se projevuje narůstající agresivita a brutalita pachatelů, této trestné činnosti se zúčastňují i mladiství a nezletilci. U hospodářské trestné činnosti byly v širší míře zaznamenány případy poškozování finančních zájmů EU, zejména v souvislosti se zneužíváním dotací. U drogových trestných činů narůstá počet stíhaných i obžalovaných osob.

Žalobci zaznamenali podle Markusové některé nové jevy v oblasti hospodářské a finanční kriminality. "Jsou jimi obchodování s emisními povolenkami, zneužívání internetu, vyskytla se i protiprávní jednání s cílem dosáhnout neoprávněného vyplacení peněžní podpory v nezaměstnanosti ke škodě státu," vyjmenovala mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství.

Podle statistických údajů státního zastupitelství zaznamenaly orgány činné v trestním řízení nárůst u korupčních trestných činů, ale v absolutním počtu jde podle Markusové stále o vcelku zanedbatelná čísla. Obecně se má za to, že počet zjištěných případů korupce, které jsou předmětem trestního řízení, neodpovídá realitě. "Stále tedy platí, že dosavadní opatření nepřinesla v této oblasti zásadní změnu a pro odhalování a prokazování korupce dosud chybějí efektivní nástroje," řekla Markusová.

V této souvislosti je podle mluvčí žalobců případné zmínit připravovaný nový zákon o státním zastupitelství, který mimo jiné navrhuje zřídit zvláštní útvar státního zastupitelství pro boj s korupcí, který vymezuje působnost, zejména však garantuje vyšší míru nezávislosti, samostatnosti a rozšířených pravomocí pro účinné potírání korupce.

Jednou z nejzávažnějších forem trestné činnosti, která je trvale na vzestupu, s prognózou pokračování tohoto trendu, je však podle Markusové drogová trestná činnost. "Dále se množí indoorové pěstírny konopí provozované především cizinci z řad vietnamských státních příslušníků, byl zaznamenán nárůst nelegálních dovozů léčivých přípravků s obsahem pseudoefedrinu ze sousedního Polska," upozornila Markusová.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...