Zetor se po letech opět vrací na zambijský trh

Brno, 4. května 2017 – Zambie je novou zemí na africkém kontinentu, kam brněnský výrobce traktorů bude dovážet své stroje. Zetor zde nově navázal spolupráci s partnerem Agriserve Agro. K symbolickému stvrzení spolupráce došlo na veletrhu Agritech EXPO 2017 konaném ve dnech 27.–29. dubna v zambijské Chisambě.

Foto Zetor Zambie ministr jurecka

Zetor bude do Zambie dodávat traktory ve výkonnostním spektru od 100 do 150 koní, jedná se o stroje modelových řad PROXIMA a FORTERRA, zajištěna bude i dodávka náhradních dílů. Na veletrhu Agritech EXPO Zambia 2017 v Chisambě, byly předány první traktory Zetor svým novým majitelům. Stalo se tak za přítomnosti českého ministra zemědělství Mariana Jurečky, českého velvyslance v Zambii Radka Rubeše a dalších členů delegace.

„Obchodní vztahy mezi Českou republikou a Zambií mají dlouholetou tradici. Jsem rád, že budoucí spolupráci můžeme prohlubovat právě i na této misi společně se zástupci českých firem. Vzájemný obchod mezi oběma zeměmi do budoucna nabízí mnoho příležitostí a já věřím, že alespoň některé z nich naplníme,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Zetor neobchoduje se Zambií poprvé. Novou spoluprací navazuje na dovoz traktorů, který byl přerušen v roce 2000. Do té doby bylo do Zambie vyvezeno téměř sedm set strojů, největší zakázky se uskutečnily v letech 1979–1983. ZETOR TRACTORS a.s. se snaží posílit spolupráci s africkými trhy a v současnosti jedná o spolupráci s dalšími zeměmi.

Osmdesát procent zambijské populace se věnuje zemědělství a farmaření. Země vyprodukuje nejvíce kukuřice, cukrové třtiny a pšenice. Dále se zde pěstují sójové boby, bavlna, tabák a zelenina. Na farmách dominuje chov drůbeže, prasat, skotu a ryb. Hrubý domácí produkt Zambie je necelých 27 miliard amerických dolarů.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...