Zetor hlásí meziroční nárůst zisku o 140 procent

Brno, 5. března 2013 - Mimořádně úspěšný byl rok 2012 pro skupinu Zetor. Podle výsledků hospodaření dosáhl přední český výrobce zemědělské techniky konsolidovaný zisk před zdaněním ve výši 284 miliónů Kč. Vyplývá to z předběžné neauditované účetní závěrky, kterou v únoru schválilo představenstvo společnosti ZETOR TRACTORS. V meziročním srovnání se jedná o téměř 140% nárůst, když zisk za rok 2011 činil 118 miliónů Kč.

ZETOR Forterra HSX 01 HR


Přes devadesát procent produkce přitom loni mířilo do zahraničí. Mezi nejvýznamnější destinace patří kromě tradičních trhů, jako je Česká republika, Polsko, USA, Skandinávie, Litva nebo Velká Británie, také Bulharsko, Alžírsko či Srbsko a Irák.

Podle vedení společnosti se tradičnímu brněnskému výrobci traktorů dařilo v roce 2012 pokračovat v příznivém hospodářském vývoji z posledních let, a to zejména díky růstu tržeb, který byl pozitivně ovlivněn náběhem nového modelu Forterra HSX i dobrými prodejními výsledky v segmentu tradičních modelů traktorů a náhradních dílů.

„V roce 2012 jsme zaznamenali výrazné zlepšení ve všech klíčových ukazatelích. Konsolidované tržby skupiny Zetor dosáhly úrovně 4,4 miliardy Kč, což oproti roku 2011 znamená nárůst o více než 800 miliónů Kč, tedy téměř o 24 %. Ukazatel tvorby provozního cash flow, EBITDA, vzrostl o více než 200 miliónů Kč na hodnotu 541 miliónů Kč a konsolidovaný zisk před zdaněním z tržeb činil 6,5 %, přičemž v roce 2011 to bylo 3,5 %,“ upřesňuje Petr Veselý, finanční ředitel ZETOR TRACTORS, a. s.

„Předpokládáme, že auditované výsledky hospodaření se od předběžných výsledků nebudou výrazně lišit, výrok auditora očekáváme v polovině měsíce dubna,“ doplňuje Veselý.

Pokud jde o produktové novinky, dominoval loňskému roku model Zetor Forterra HSX, jehož sériová výroba byla zahájena v červnu 2012. Do konce roku bylo vyrobeno 405 kusů tohoto modelu. Příznivý vývoj očekává společnost i v roce 2013. „Hlavním trumfem pro letošní rok by měl být nový model Zetor Major,“ doplňuje Lipovský. Do konce roku firma počítá s výrobou zhruba 900 kusů tohoto modelu.

Zdroj: ZETOR TRACTORS a.s.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...