Zetor představil nový model - legendární Major se vrací

Brno, 12. listopadu 2012 - Nový model představil 8. listopadu výrobce moderních traktorů společnost Zetor. Jedná se o Zetor Major - menší kompaktní traktor ve výkonové kategorii do 80 koní. Novinka navazuje na stejnojmenný model, který byl v historii značky jedním z nejúspěšnějších traktorů. Spolehlivý, výkonný a na údržbu nenáročný model si získal pověst traktoru na celý život – té by měl dostát i jeho nástupce.

ZETOR-MAJOR-0004

„Nový model Zetor Major je určený především pro majitele menších či rodinných farem a vyniká poměrem cena/výkon. Základem je osvědčený čtyřválcový motor, který je stejně jako ostatní tovární motory naší značky navržený bez elektroniky a dodatečných přídavků do paliva. Naše motory se vyznačují především jednoduchým servisem a vysokou spolehlivostí,“ říká Marián Lipovský, zástupce výkonného ředitele a výrobní ředitel společnosti ZETOR TRACTORS a.s.

„Podstatné je také velké převýšení točivého momentu (přes 35 %), což snižuje nutnost podřazování. Výkon motoru zůstává konstantní v širokém pásmu otáček. Samozřejmě nechybí řada dalších prvků pro zvýšení výkonnosti, ale i komfortu při práci s traktorem,“ dodává Lipovský.

Sériová výroba nového modelu Zetor Major bude zahájena na začátku prvního čtvrtletí roku 2013. V první fázi se bude jednat o kabinovou verzi s náhonem na 4 kola, od 2. čtvrtletí 2013 bude základní provedení doplněno ještě verzí s náhonem na zadní kola a kabrioletem ve verzích jak s náhonem na 2, tak i 4 kola. To, že rozšíření produktového portfolia o tento model byla správná volba, potvrzuje i skutečnost, že již k dnešnímu dni evidujeme pevné objednávky na 77 těchto traktorů s dodacím termínem leden 2013.

Základní technické informace:

  • Nový Zetor Major je vybaven plně synchronizovanou čtyřstupňovou převodovkou s třístupňovou redukcí a reverzací a umožňuje 12 + 12 rychlostí.
  • Model využívá hydrauliku s mechanickou regulací. 
  • Hydraulika pracuje v obvyklých režimech – tedy polohová, silová a smíšená. Vyznačuje se nejen vysokou zdvihací silou, ale i plynulou regulací spouštění včetně funkce hydraulického zámku při transportu nářadí. 
  • Traktor je vybaven dvousekčním nebo jednosekčním přídavným rozvaděčem. 
  • Komfortní kabina je konstruovaná s ohledem na praktičnost využití. Dostatek prostoru a ergonomicky řešené ovládací prvky usnadňují obsluze traktoru práci. Na přání klienta je kabinu možné vybavit klimatizací a přípravou pro montáž rádia. Kabina obsahuje také střešní okno pro bezpečnou práci s čelním nakladačem.
  • Na přání je možné traktor vybavit majákem, různými provedeními koncovek tříbodových závěsů a odlišnými rozměry pneumatik.

Historie modelu Zetor Major
První traktory Zetor z řady dnes známé pod obchodním názvem Major se začaly vyrábět s náběhem unifikované řady I už v roce 1960. Po soustavných modernizacích UŘ I představil Zetor v roce 1992 upravenou sérii, která nabízela vyšší výkon, spolehlivost a pohodlí řidiče včetně prostorné a ergonomicky dobře a přehledně uspořádané bezpečnostní kabiny.

Traktor Zetor Major byl poháněn tříválcovými a čtyřválcovými motory od 59 do 84 koní. Byl k dispozici ve verzi jak s pohonem dvou kol, tak s pohonem čtyř kol a s bezpečnostní kabinou nebo bez ní. Kompresor patřil ke standardu ve všech modelech. V roce 1997 vznikla řada známá pod obchodním názvem Super. Jednalo se o pět aktualizovaných modelů Major přinášejících výraznou konstrukční změnu nabízející moderní vzhled, vylepšenou hydrauliku, vyšší rychlost a rozšířený výběr příslušenství. Výroba traktorů Zetor Major byla ukončena v roce 2006.

Zdroj a foto: ZETOR TRACTORS a.s.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...