Na husovickém náměstí Republiky dojde k ochraně stoletého stromořadí

Brno, 5. dubna 2023 – Město Brno se v minulém roce rozhodlo vrátit jedinému náměstí v Husovicích jeho reprezentativní podobu. Proto pověřilo Kancelář architekta města Brna, aby na lokalitu vyhlásilo urbanisticko-architektonickou soutěž a zahájilo participaci s občany. Po zjištění stavu vitality stromů se radnice od soutěže ustupuje. Raději bude věnovat maximální pozornost ochraně historického stromořadí.

strom lipa vetev

Tehdejší radní pro územní plánování Filip Chvátal (KDU-ČSL) stál v minulém volebním období u zrodu soutěže. Ta byla všemi stranami vnímána jako nejlepší varianta.

“Rozhodli jsme se vypsat tuto soutěž, abychom Brňanům vytvořili další reprezentativní, přívětivé a bezpečné místo, které v Husovicích chybělo. Důvodem pro vyhlášení soutěže bylo právě ohrožení vzrostlých stromu plánovanou rekonstrukcí vodovodní sítě. Do debaty byla zapojena městská část Brno-sever a především místní občané, protože oni sami ví nejlépe, co jim na náměstí chybí. Hlavním a nejdůležitějším požadavkem bylo maximální zachování zeleně,” uvedl brněnský radní Chvátal.

Na veřejných projednáních se město Brno zavázalo, že stromořadí ochrání. Proto se přistoupilo ke kompromisu - k odstoupení od urbanisticko-architektonické soutěže a na druhou stranu k maximální ochraně stromořadí. Dodavatel projektové dokumentace bude vybrán standardním způsobem otevřeným řízením.

“Problém vyhlášení soutěže byl velmi limitován zachováním, nebo nezachováním vzrostlých stromů. Architektonický návrh by měl být z logiky věci regulován, co možná nejméně, a tudíž priorita zachování stromů se jeví jako nyní zcela zásadní. Proto dojde nejdříve k podrobnému posouzení možnosti rekonstrukce, aby neohrozila vzrostlé stromy a následně Brněnské vodárny a kanalizace pak zajistí opravu sítí dle historického návrhu se stávající alejí a ochranou kořenů stromů,” přiblížil problematiku radní Chvátal.

Na lokalitu náměstí republiky město vytvoří analýzu stavu kořenů stromů, biologické posouzení lokality a zjistí přínosy, které poskytuje ekosystém stromořadí.

“Chtěl bych ujistit občany, že dojde k nejvyšší možné míře ochrany stromů na náměstí Republiky. Veřejná zeleň města Brna a Brněnské komunikace společně vypracují analýzu stavu kořenů lipové aleje. Dále také provedeme biologické posouzení a bilanci ekosystémových služeb. Celkově vynaložíme přes 300 tisíc korun a v průběhu května budeme znát kompletní výsledky. V tomto případě počkáme, jak stromy zareagují na zásah do půdy a pak uvidíme. Zatím plánujeme úpravy místa na rok 2025 až 2026,” dodal 2. náměstek primátorky pro životní prostředí Jaroslav Suchý (KDU-ČSL).


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...