Popeláři budou jezdit i mezi svátky, plné kontejnery lze nahlásit

Brno, 20. prosince 2021 - Společnost SAKO Brno bude svážet odpad během vánočních svátků běžně dle platného svozového harmonogramu. Výjimkou je Nový rok a neděle 2. ledna, kdy mají popeláři volno. Sběrná střediska odpadů zavírají na Štědrý den, 1. a 2. svátek vánoční, poté na Silvestra a Nový rok, jinak jsou v provozu dle standardní otevírací doby.

plna popelnice

„Každé vánoční svátky nám exponenciálně roste množství tříděného odpadu, zejména papíru, čemuž musíme uzpůsobit frekvenci svozu. Loni jsme posílili úklid o jednu posádku a o výpomoc na papír, letos se chystáme ke stejnému kroku. Pro představu: v porovnání s posledními „předcovidovými“ svátky jsme svezli o 100 tun více plastu a papíru,“ uvádí Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno.

Letošní listopadová čísla podle Filipa Ledera potvrzují stávající trend, kdy lidé stále více dávají přednost on-line nákupům. SAKO Brno v tomto listopadu v meziročním srovnání svezlo ještě o 10 tun papíru a 11 tun plastového odpadu více. „Dosavadní prosincový svoz prozatím kopíruje listopadové hodnoty, nicméně největší nárůst objemu očekáváme během Božího hodu a následně asi čtyři dny poté,“ říká Filip Leder.

I když posílené posádky SAKO Brno zahájí svoz odpadu hned od šesté hodiny ranní v sobotu 25. prosince, může se přesto stát, že v některých exponovaných lokalitách nebude stávající obsah nádoby stačit nárazově enormnímu množství obalového materiálu po rozbalených dárcích. „V tomto případě doporučujeme, aby občané neváhali a v případě nálezu přeplněného kontejneru, či nepořádku v jeho okolí, využili aplikaci Brňáci pro Brno, kde lze jednoduše nahlásit přeplněnou popelnici, případně jiný problém svázaný se svozem odpadu. Kromě toho je na každé nádobě zároveň uvedeno i kontaktní číslo na dispečink, který také lze využít k urychlení odvozu přeplněné nádoby,“ doplňuje Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno.

Svoz odpadu v ulicích města probíhá denně, v průměru je každé stanoviště tříděného odpadu obslouženo dvakrát týdně v odvozu papíru a třikrát týdně ve svozu plastu. Výjimkou nejsou ani častější svozy, čtyřikrát a pětkrát týdně, typicky u sídlišť či v husté zástavbě, některá sběrná místa, zejména v Králově Poli a ve středu města, se vyvážejí každý den. Aktuálně SAKO Brno obsluhuje 2 768 modrých kontejnerů, 2 960 kontejnerů na plast a 1 336 nádob na sklo. Nadto je na území města 30 podzemních kontejnerů obsahujících tří až šestikubíkové podzemní kontejnery na tříděný odpad. Za tříděným odpadem najedou řidiči SAKO Brno měsíčně 30 tisíc kilometrů.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...