Prohlídky TIC Brno podrobně představí řadu městských chrámů

Brno, 7. června 2021 - Při procházce Brnem můžete být překvapeni, kolik sakrálních staveb se v jeho ulicích ukrývá. Od katedrály, baziliky, kostelů a chrámů po kostelíky a kaple, od církve pravoslavné, evangelické, řecko i římskokatolické až po tu židovskou. V rámci projektu Brno a jeho chrámy i letos TIC BRNO zpřístupňuje tato liturgická místa.

Brno petrov katedrala

Projekt začíná 15. června a končí 15. září, v tomto období se od úterka do soboty můžete podívat do baziliky Nanebevzetí Panny Marie, kostela sv. Tomáše (oba 13.30 – 17.30), červeného kostela a kostela sv. Michala (oba 14.00 – 18.00). Takřka celodenně návštěvníky uvítá minoritský kostel sv. Janů s Loretou. Nově budou v soboty a neděle otevřena také dvě opravdu speciální místa – nejmladší brněnský kostel, bl. Marie Restituty na Lesné, a naopak nejstarší funkční kostel v Brně – sv. Jiljí v Komárově.

„Nejde jen o velké chrámy. Město je plné kaplí, kapliček, božích muk, křížků... Prohlídkami a přednáškami chceme upozornit i na tyto drobné sakrální stavby, které přispívají k podobě města. Historie Brna se dá totiž poznávat z mnoha různých úhlů,” zve na prohlídky Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO. Kromě pravidelně otevřených kostelů je možné navštívit i komentované prohlídky a přednášky, které se týkají brněnských chrámů i významných osobností spojených s církví.

Už v červnu se podíváme se salesiány z Žabovřesk a průvodkyní Kristýnou Burianovou do nově zrekonstruované kaple sv. Václava v Žabovřeskách. Ve středu 23. 6. pak se Zdeňkou Pitrunovou navštívíme Kapli Pána Ježíše v Getsemanech a 26. 6. se vydáme na prosebné místo ke sv. Antonínovi do Králova Pole a na další místa spojená s duchovním životem v Brně.

Program Brno a jeho chrámy je celý zdarma. Tematické prohlídky je z kapacitních důvodů třeba rezervovat předem. Učinit tak můžete na infocentrech TIC BRNO nebo online. Najdete tam data a časy konání včetně míst srazů. A když už tam budete, nezapomeňte si vzít průvodce a pracovní listy.
Více na www.ticbrno.cz/brnoajehochramy a na GOtoBRNO.cz v sekci Akce v Brně.

Další vybrané prohlídky:
Svatý Antoníček v Králově Poli
Kaple svatého Antonína se nachází u jednoho z přítoků Zaječího potoka. Sem chodívali lidé prosit například za ukončení epidemií. Kromě povídání o kapli se v rámci prohlídky podíváme k bývalé dělnické kolonii Diviška neboli Šanghaj a na závěr přejdeme na Lesnou k zastávce Loosova, kde uvidíme Oko nad Brnem – autobusovou zastávku inspirovanou Kaplického návrhem knihovny.

Synagoga Agudas Achim
Zveme vás na komentovanou prohlídku funkcionalistické stavby architekta Otto Eislera, která je v současnosti jedinou synagogou na území Moravy a Slezska, která slouží duchovním účelům židovské komunity. Výklad historičky Táni Klementové bude věnován zásadním momentům brněnské židovské historie, hlavním tradicím a zvykům judaismu, ale i dramatickému životnímu příběhu autora stavby. Program se koná ve spolupráci s brněnskou pobočkou Židovského muzea v Praze. Mužské návštěvníky synagogy si dovolujeme předem požádat, aby si na prohlídku vzali pokrývku hlavy.

Večerní prohlídka kláštera kapucínů
Zcela mimořádně se brány kapucínského kláštera otevřou večer. Návštěvníci se podívají do míst, kam běžně není přístup. Začnou v kostele Nalezení sv. Kříže a přes rajský dvůr a refektář projdou do Kapucínských zahrad. Průvodcem bude představený kláštera.

CYKLOPROHLÍDKA: Duchovní architektura 20. a 21. století
Necelých 12 kilometrů, vítr ve vlasech a sedm zastávek – kostel sv. Augustina na Kraví hoře, chrám sv. Václava, červený kostel, synagoga, Husův sbor, husovický kostel Nejsvětějšího Srdce Páně, unikátní kostel bl. Marie Restituty na Lesné. Nasedněte na kolo a vydejte se s námi na cestu po krásách brněnských duchovních památek 20. a 21. století. Za deštivého počasí se akce nekoná. Prohlídka nezahrnuje interiéry kostelů.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...