DPMB pořídí 40 obousměrných tramvají za 2,4 miliardy

Brno, 2. února 2021 - Dopravní podnik města Brna nakoupí nové obousměrné klimatizované tramvaje. Dopravci je dodá společnost Škoda Transportation, která uspěla ve výběrovém řízení. Rámcová smlouva umožňuje dopravnímu podniku nakoupit až 40 tramvají, prvních pět výrobce dodá do února 2023. Slavnostního podpisu smlouvy v hodnotě 2,4 miliardy se 2. února v Brně zúčastnili zástupci města, DPMB a dodavatele.

obousmerna tramvaj

„Nové vozy budou určeny primárně pro provoz na nové tramvajové trati k univerzitnímu kampusu, která bude zakončena úvratí a mohou na ni být nasazovány výhradně obousměrné tramvaje. Brňané tak získají nejen pohodlné spojení do této oblasti, ale také bude postupně zabezpečeno moderními vozy,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

„Dodané tramvaje v provozu postupně nahradí vozy typu KT8D5, které pocházejí z 80. a 90. let minulého století a jejichž životnost se i přes dobrou péči dopravního podniku a náročné generální opravy blíží ke konci,“ sdělil radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

Rámcová smlouva umožňuje Dopravnímu podniku města Brna nakoupit v letech 2022–2026 až 40 tramvají typu Škoda ForCity Smart 34. Do dvou let jich výrobce podle smlouvy dodá pět. Další vozy bude DPMB objednávat podle aktuálních finančních možností. „Tramvaje Škoda ForCity Smart 34 plní všechny naše požadavky na moderní, funkční a pohodlné vozy. Jedná se o obousměrná, kapacitní, klimatizovaná a plně nízkopodlažní vozidla, která budou plnit nejnovější normy a standardy z hlediska bezpečnosti,“ sdělil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

210202 podpis smlouvy nove vozy pro dpmb foto sch015

„Brno se přidá mezi další česká i zahraniční města, kde bude jezdit nová generace nejmodernějších škodováckých tramvají. Jedná se například o Ostravu, Plzeň, Helsinky, Tampere či Bonn a Mannheim. Cestující se mohou těšit na pohodlná, spolehlivá a bezpečná vozidla. Věříme, že se »šaliny« budou líbit,“ řekl prezident a předseda představenstva skupiny Škoda Transportation Petr Brzezina.

Klimatizovaný interiér nových tramvají bude doplněn čalouněnými sedadly, nerezovými madly, širokoúhlými informačními LCD monitory a USB nabíječkami. Ve výbavě nebude chybět ani řídicí a informační systém RIS2 a validátory systému EOC2. Pro větší bezpečnost budou čelní skla vybavena vyhříváním. „V porovnání se stávajícími vozidly mají tyto tramvaje příznivější podíl počtu sedících cestujících, samozřejmostí je dostatečný prostor pro kočárky a invalidní vozík,“ dodal Miloš Havránek. Na každé straně bude cestujícím k nástupu a výstupu sloužit pětice dveří.

Obousměrné tramvaje Dopravní podnik města Brna nejvíce využívá na lince číslo 8, která je v Líšni ukončena úvratí, nikoli smyčkou. Řidiči tak pouze přejdou do protější kabiny a bez otáčení se vrací po trase zpět. Po zprovoznění nové tramvajové trati k univerzitnímu kampusu bude na lince 8 úvrať na obou konečných stanicích. Na konci roku 2022 tedy v Brně pojedou cestující novými tramvajemi po nové trati od úvratě k úvrati.

Brněnský dopravní podnik obousměrné tramvaje využívá i při výlukách, kdy je potřeba zajistit kyvadlovou dopravu. Předloni to bylo například při opravách trati do Líšně a letos tímto způsobem funguje linka 11, která kvůli výluce při stavbě velkého městského okruhu přejíždí mezi zastávkami Bráfova a Komín, smyčka.

Foto: archív MMB a Marie Schmerková


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...