Na Červeném kopci vznikne komplex pro dlouhodobou péči o nemocné

Brno, 6. července 2019 – Areál na Červeném kopci fungoval jako léčebna dlouhodobě nemocných od 60. let. Pavilony jsou ale nyní ve špatném technickém stavu a provoz LDN tam byl ukončen. Brněnští radní schválili projektový záměr na vybudování nového sociálně-zdravotního komplexu s možností téměř trojnásobně zvýšit počet lůžek.

ldn cerveny kopec brno

Rada města Brna schválila projektový záměr na vybudování sociálně-zdravotního komplexu na Červeném kopci za 423,5 milionu Kč. Počítá se, že v letech 2019 a 2020 bude zpracována potřebná projektová dokumentace včetně povolení stavby, stavět by se mohlo v letech 2021 a 2022. Projektový záměr vychází ze zpracované architektonické studie, která byla vybrána v architektonické soutěži vypsané Kanceláří architekta města Brna v roce 2018.

Autorem vítězného návrhu je Rangherka 5 s. r. o. Návrh představuje komplex tří nových třípodlažních domů o kapacitě 198 sociálně-zdravotních lůžek včetně lůžek pro denní pobyt. Objekty jsou zasazeny do prostředí parku a v přízemí jsou propojeny velkou vstupní halou, která funguje současně jako vnitřní náměstí. Hala plynule přechází do centrální dlážděné piazzety. Autoři ponechávají v areálu původní pavilon B, který navrhují zrekonstruovat a využít jako edukační, informační a společenské centrum s kavárnou. Objekt tak na Červeném kopci zachová původní historickou stopu.

„V novém komplexu bychom chtěli zajistit na téměř 200 lůžkách dlouhodobou zdravotní péči například o onkologické pacienty, pacienty po cévních mozkových příhodách nebo s neurodegenerativními poruchami. Bude fungovat jako samostatná příspěvková organizace. Součástí komplexu bude i společenské centrum pro rodinné příslušníky a veřejnost. Cílem je zajistit kontinuální sociálně-zdravotní péči o nemocné bez nutnosti jejich opakovaného přesunu do jiného typu zařízení z důvodu měnícího se stupně soběstačnosti,“ uvedl první náměstek primátorky města Petr Hladík.

Na Červeném kopci v katastrálním území Brno-Štýřice byla roku 1888 vybudována epidemiologická nemocnice. Budovy vznikly jako nízkopodlažní areálové pavilony v historizujícím stylu a fungovaly jako infekční oddělení městské nemocnice. Roku 1964 zde začal provoz léčebny dlouhodobě nemocných. Od roku 2000 se LDN stala součástí Nemocnice Milosrdných bratří, p. o. Původní zařízení mělo 73 lůžek. Vzhledem ke špatnému technickému stavu pavilonů bylo nutné provoz léčebny na začátku roku 2018 ukončit a přesunout pacienty do nového oddělení pro dlouhodobě nemocné v areálu nemocnice na ulici Polní.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...