Brno bude v roce 2019 městem vědy

Brno, 4. února 2019 – Živé centrum, venkovní festivaly, otevřené zahrádky, skvělá gastronomie, nevšední architektura. To je Brno, jak ho v posledních letech známe. Rok 2019 bude ale ve znamení dalšího velkého tématu – vědy, výzkumu a nových technologií. A jejich propojení s uměním a každodenním životem. Téma je to aktuální i s ohledem na výročí významných brněnských univerzit.

brno mesto vedy

V Brně funguje 13 vysokých škol s 34 fakultami, dohromady na nich studuje 65 tisíc vysokoškoláků. Na kilometr čtvereční tak připadá 282 studentů. Šest nejvýznamnějších výzkumných institucí tu navíc spojilo síly, aby vznikl CEITEC, výzkumné centrum, které konkuruje těm nejlepším v Evropě. Již 15 let podporuje lidi v rozvoji podnikání, které může změnit svět JIC a #brnoregion ukazuje, že Brno je dobrou adresou pro inovační podnikání, výzkum a vývoj. Není proto divu, že se z tohoto prostředí rekrutují firmy, které mění svět. Ať už jde o IT obory, výzkum vesmíru či naopak mikrosvěta kolem nás. Brno je také lídr světové elektronové mikroskopie.

Brno je specifické tím, že věda není uzavřena za zdmi vědeckých institucí. Naopak je díky různým organizacím a projektům přístupná opravdu všem a promítá se také do kulturního a společenského dění ve městě. Celoročně. V letošním roce se k nabídce navíc přidají oslavy významných výročí hned tří univerzit – Masarykovy, Mendelovy a také Vysokého učení technického v Brně. Brno je město Leoše Janáčka a Gregora Johanna Mendela, také ale Ernsta Macha či Karla Absolona. Slavným rodákem je Adolf Loos, na tváři města pak zanechali nesmazatelnou stopu Bohuslav Fuchs či Dušan Jurkovič.

Co v Brně navštívit, která místa určitě nevynechat a na jaká jména se zaměřit, poutavě a zábavně představuje mapa, kterou vydala Hvězdárna a planetárium Brno. Místa a osobnosti jsou v ní přehledně rozděleny do pěti základních okruhů: Fyzika, chemie a inženýrství; Archeologie, geologie, paleontologie; Biologie a ekologie; Historie a architektura; Umění a kultura.

Mapa zajímavým a vtipným způsobem sdružuje místa napříč městem i zaměřením, potkají se tak zde například prostory brněnského podzemí s vilou Tugendhat, Fakultou chemickou VUT a Envirecentrem SAKO Brno. U všech zápisů nechybí praktické informace s kontaktem a otvírací dobou. Navrch přináší informace o vzniku a vývoji Brna, další zajímavosti a samozřejmě samotnou přehlednou mapu. Jak se píše v jejím úvodu „… Běžte třebas do Mendeliana pozorovat plankton pod mikroskopem. V ZOO zjistěte, jestli rosomák pšíká. Základům hudby vás zase naučí u Janáčka doma. Dělejte to, co vás baví …“

V Brně celoročně funguje zábavní vědecký park VIDA!, kam ročně zavítá okolo čtvrt milionů návštěvníků, nebo unikátní Hvězdárna a planetárium Brno s jedinečným 3D planetáriem. Dále také například Mendelianum, Technické muzeum v Brně a Mendelovo muzeum MU.
Kromě celoročních programů jednotlivých vědecko – zábavných institucí se v Brně v roce 2019 bude konat od jara do podzimu několik akcí a festivalů, které mistrně propojí vědu, umění a zábavu. A na které zajímavé akce se může veřejnost například těšit?

Dny elektronové mikroskopie (6.–10. 3.)
Brno má mnohaletou tradici ve vývoji a výrobě elektronových mikroskopů. Nikde v Evropě se nevyskytuje taková koncentrace firem a vědeckých ústavů v tomto oboru. Festival plný exkurzí, přednášek a zábavy pro malé a velké přibližuje tento obor laické veřejnosti.

Open House Brno (13. a 14. 4.)
Festival Open House již podruhé otevře zajímavé budovy a místa v Brně. Návštěvníkům dá zdarma nahlédnout, jak vypadají zevnitř architektonicky zajímavé stavby, jak fungují administrativní, technické či vědecké budovy nebo co zbylo z industriálních staveb.

Pojďme slavit spolu. 120 let VUT (25. 5.)
Společný den pro absolventy, studenty a zaměstnance brněnské techniky. Návštěvníci se mohou těšit na hudební program i světelnou show. V tento den budou také dny otevřených dveří na všech fakultách a pracovištích VUT.

Fulldome Festival Brno 2019 & DigiFest (3.–9.6.)
Světově největší přehlídka nejnovějších filmů pro digitální planetária. Filmy budou opět ve speciálním formátu, promítané na projekční plochu v podobě polokoule o průměru 17 metrů a budou v původním anglickém znění.

Dny MENDELU (8.–15. 6.)
Týden otevřených dveří na MENDELU, která slaví 100 let.

Festival MUNI 100 (15. 6.)
Finále oslav 100. výročí založení Masarykovy univerzity. Unikátní a živá akce, odpoledne plné hudby, zábavy a skvělé gastronomie, které naváže na absolventský den na fakultách. V programu je ceremonie – předání 100 medailí významným absolventům univerzity, koncerty na třech podiích, divadlo, kino. Chybět nebude prezentace fakult a pracovišť.

Mendel je… (19.–21. 7.)
Festival věnovaný jedné z nejslavnějších osobností Brna –Johannu Gregoru Mendelovi. Mendel byl osobností s množstvím znalostí a renesanční člověk v pravém slova smyslu. Proto i festival, který jej oslavuje a připomíná, je multižánrový, odborný i zábavný a spojuje vědu, umění i komunitní rozměr.

Festival vědy (6.–7. 9.)
Věda není žádná nuda. Přehlídka brněnských vědecko-výzkumných i populárně-vědeckých institucí, která nabídne mnoho technologických zajímavostí.

Noc vědců (27. 9.)
Univerzity, muzea i science centra otevírají své jinak tajemné komnaty. Jedná se o celorepublikovou vědecko-popularizační akci, která zapojuje všechny lidi do inspirujícího prostředí vědy. Návštěvníci si hrají, poznávají, zkouší a snaží se pochopit a objevit tento fascinující svět.

Mezinárodní strojírenský veletrh (7.–11. 10.)
Mezinárodní strojírenský veletrh je nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě. Zastoupeny budou všechny klíčové oblasti strojírenského a elektrotechnického průmyslu. Nedílnou součástí bude i špičkový doprovodný program.

Týden vědy a techniky AV ČR (listopad)
Týden vědy a techniky AV ČR je nejrozsáhlejší a největší vědecký festival v České republice pořádaný Akademií věd ČR. Celkově se uskuteční více než 500 akcí. Akce se konají po celé republice a vstup na ně je tradičně zdarma.

Festival Prototyp (listopad)
Již tradiční akce brněnského podzimu propojuje každoročně umění, vědu a technologie a vytváří platformu pro spolupráci umělců a technologických nadšenců z různých sfér lidské činnosti. Návštěvníci se mohou těšit na audiovizuální show, módní performance, interaktivní instalace i odborné workshopy a přednášky.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...