Brněnská nábytková banka pomohla již 54 rodinám

Brno, 11. listopadu 2017 - Starší, ale funkční a využitelný nábytek už v Brně nemusí končit jako nepotřebné harampádí překážející ve sklepích nebo jako odpad, který shoří ve spalovně. Díky projektu RE-NAB má již více než rok nové využití – putuje do domácností rodin, které si z důvodů finanční tísně nemohou dovolit pořídit nábytek nový.

stary nabytek

Od června minulého roku Brňané odevzdali na čtyřech sběrných střediscích, které nábytek k opětovnému využití přijímají, 740 kusů nábytku. Město tak ušetřilo za likvidaci 16,5 tuny odpadu. Takto opětovně do oběhu zařazený nábytek si poté odvezlo k zařízení svého bytu 54 sociálně potřebných rodin, které si ze středisek odebraly 584 kusů židlí, stolů, skříní, lustrů a dalšího bytového zařízení.

Nepotřebný funkční nábytek lze odevzdávat i nadále ve čtyřech vybraných sběrných střediscích odpadů – Hapalova, Veveří, Okružní a Jana Svobody – v nichž se nacházejí zelené buňky s logem RE-USE. V příštím roce se sběr nábytku rozšíří o dvě další sběrná místa, kde budou umístěny nové kontejnery.  Mimo nábytku se zde sbírají také věci s historickou hodnotou, tzv. retro předměty (vyrobené před rokem 1989), které jsou následně předávány kulturním institucím k tvorbě expozic či filmových a divadelních interiérů.

„Projekt Re-USE ‚Druhý život věcí‘ má nejen hodnotu ekologickou, protože pomáhá předcházet vzniku odpadu a šetří peníze z městského rozpočtu, ale má také neopomenutelné přínosy v oblasti sociální. Jeho více než roční fungování ukazuje, že je prospěšný, a Brno za něj právem získalo celostátní ocenění. Inspirují se od nás také další města včetně Prahy, která spouští pilotní projekt na znovuvyužití nepotřebných věcí, podobný tomu našemu,“ dodává k výsledkům projektu náměstek primátora pro životní prostředí Martin Ander.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...