Ruiny na Vranovské 17 nahradilo čtyřicet nových startovacích bytů

Brno, 23. září 2014 - V pondělí 22. září byly na Vranovské ulici 17 slavnostně otevřeny dva zrekonstruované bytové domy. Po provedení stavebních prací za více než 70 milionů korun v nich vzniklo 40 startovacích bytů.

ruiny vranovska rekonstrukce

Okolí domů na adresách Vranovská 17a, b bylo donedávna nevábnou lokalitou, které se lidé po setmění raději vyhýbali. Zdejší bytové domy byly vybydlené a včetně vnitrobloku sloužily jako skládka a útočiště pro narkomany a bezdomovce. To vše se začalo měnit v říjnu 2012, kdy zastupitelstvo Brna-severu vzalo na vědomí záměr rady městské části zmíněné domy zrekonstruovat.

„Na nepořádek a nebezpečí v lokalitě nám pravidelně chodily stížnosti od občanů, což jsme vnímali jako o to závažnější, že v těsném sousedství stojí základní škola. Zvažovali jsme zboření domů s možností vybudování nových, po výroku statika o dobrém stavu obvodového pláště jsme ale tento záměr přehodnotili,“ popisuje úvahy vedoucí k rekonstrukci tehdejší místostarosta pro bytovou oblast a současný starosta městské části Brno-sever Rostislav Hakl.

ruiny vranovska rekonstrukce startovaci byty

Stavební práce začaly 1. července loňského roku a byly dokončeny s posledním dnem letošních prázdnin. O tom, jaký byl stav budov, svědčí to, že při rekonstrukci zbyly z původních staveb pouze obvodové zdi a schodiště. To také umožnilo změnit prostorové dispozice, a vybudovat tak v každém z domů 20 zcela nových bytů. Další podstatnou změnou, která zvýší komfort nájemníků, je nahrazení lokálního plynového vytápění vytápěním dálkovým, když o vybudování potřebné infrastruktury se postaraly Teplárny Brno.

„Byty jsme se rozhodli nabídnout jako startovací, což znamená, že přednost při jejich přidělení mají zejména mladé rodiny s dětmi,“ vysvětluje starosta. Obrovský zájem o nové byty přitom svědčí o tom, že měl pravdu, když před dvěma lety odmítl obavy některých zastupitelů, že v lokalitě nebudou chtít lidé bydlet. „Je vidět, že takzvaná „problémová“ zóna města už není to, co bývala, a rekonstrukce domů na Vranovské je jen dalším krokem k její kultivaci,“ dodává starosta nyní.

Už nyní je také připravována rekonstrukce sousedního domu na Vranovské 17c, která ovšem nebude vzhledem k jeho stavu zdaleka tak náročná.

Zdroj a foto: MČ Brno-sever


Související články:

Komentáře 

 
0 #1 Jan Burda 2014-10-05 15:37
Kam se přemístili předchozí nájemníci?
 

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...