V Brně bude jezdit 100 autobusů na zemní plyn

Brno, 28. července 2014 – Vozový park Dopravního podniku města Brna čeká revoluční změna. Už příští rok by mělo být jeho součástí 100 autobusů jezdících na stlačený zemní plyn. Město si od toho slibuje vedle snížení zátěže životního prostředí také pohodlnější přepravu cestujících díky modernímu vybavení autobusů. O změnách informovali zástupci DPMB a Magistrátu města Brna.

autobus-na-zastavce-krystof-turek

Autobusy na stlačený zemní plyn (CNG) začnou v Brně poprvé v historii jezdit na pravidelných linkách už od srpna. Ve stejném termínu bude také spuštěna plnicí stanice na CNG, jejíž stavba ve vozovně Slatina právě finišuje.

Plnicí stanice bude mít tři stojany, na kterých budou moci tankovat tři vozy najednou. Plnou nádrž autobusu doplní asi za šest minut a její celková minimální kapacita je sto autobusů za den. Jedná se o plnicí stanici s kontinuálním tankováním a je jedinou stanicí v České republice, která je připojená na vysokotlakou přípojku. To znamená, že plyn nečerpá ze zásobníků, ale z přímého zdroje.

Ve vozovně už se do zkušebního provozu chystá 12 autobusů na CNG. V příštím roce jich díky podpoře Evropské unie bude rovných sto. Dotace z Operačního programu Životní prostředí pokryje kromě nákupu 88 autobusů také stavební úpravy servisní haly, které jsou pro opravy autobusů na plyn nezbytné.

DPMB nakoupil také nové kloubové autobusy typu Solaris Urbino 18, kterými se mohou cestující svézt už od června. Dopravní podnik jich letos nakoupil 22 a v příštím roce k nim přibude dalších 14. Autobusy Solaris jsou plně nízkopodlažní se čtyřmi dveřmi, jejich celková kapacita je 165 míst, z toho 42 míst k sezení. Ve druhých dveřích je instalována manuálně ovládaná vyklápěcí plošina pro nástup a výstup osob na invalidním vozíku. Všechna sedadla jsou plastová.


Související články: