Muzeum romské kultury získalo ocenění za přínos sociální integraci

Brno, 9. července 2013 - Na sklonku června se ve Vídni uskutečnilo slavnostní udílení Ceny Nadace ERSTE za přínos sociální integraci 2013. Celkem bylo oceněno 35 organizací ze 13 středoevropských zemí a mezi čtyřmi vítězi z České republiky se umístilo i brněnské Muzeum romské kultury.

nadace-erste-muzeum-romske-kultury

To porotu zaujalo s projektem komplexní práce se sociálně znevýhodněnými romskými dětmi a jejich rodiči. Romská komunita v Brně-Zábradovicích se potýká s chudobou, děti jsou ve školách segregovány a jejich rodiče jim nemohou pomoci, neboť sami mají špatné vzdělání. Muzeum romské kultury navázalo blízký vztah se zdejší komunitou a snaží se odstranit segregaci ve vzdělávacím systému. Díky projektu se do státních mateřských a základních škol dostaly desítky dětí.

Muzeum provozuje předškolní klub, doučování, poskytuje finanční podporu na pořízení školních pomůcek a pořádá pro rodiče workshopy, kde vysvětluje důležitost vzdělání. Díky projektu mají tyto děti větší šanci získat vyšší vzdělání. Sami rodiče založili neformální skupinu, kde si navzájem vyměňují své zkušenosti a komunikují se zástupci škol.

„České neziskové organizace prokázaly, že jejich práce v oblasti sociální integrace je výjimečná a zaslouží si mezinárodní ocenění. A to zejména v době ekonomické krize, kdy všechny organizace bojují o přežití a jejich další fungování je nejisté. Je skvělé, že navzdory tomu stále přichází s novými inovativními a efektivními projekty,“ uvedla Hana Šilhánová, nezávislá porotkyně.
Každá ze čtyř vítězných neziskových organizací získala za svou práci finanční odměnu ve výši 16 000 eur, v průběhu následujících dvou let budou moci také absolvovat řadu školení a seminářů, které jim mohou pomoci dále růst a rozvíjet se.

(red)


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...