Rok od znovuotevření vily Tugendhat

Brno, 17. dubna 2013 - Vila Tugendhat, funkcionalistická perla architekta Miese van der Rohe a památka právem zapsaná na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, oslavila na začátku března jeden rok od úspěšné kompletní rekonstrukce. Za dvanáct měsíců ji navštívilo na 45 tisíc lidí, a pokud si nechcete její prohlídku nechat ujít, rezervujte si ji s dostatečným předstihem. Na řadu termínů má vila vyprodáno dokonce tři měsíce dopředu!

Tugendhat01

Rok plného provozu objektu a nebývalý zájem ze strany českých a světových odborníků i laické veřejnosti prokázaly, že se podařilo naplnit hlavní myšlenku rekonstrukce – obnovit vilu jako živý, funkční rodinný dům.

„Návštěvnost nás překvapila hned v počátcích, kdy jsme spustili informační internetový systém, protože se nám začaly objevovat dny, které byly až na tři měsíce obsazené. Dá se říci, že tento stav trvá, víkendy máme obsazené až do konce června. Fakt, že je třeba se rezervovat dopředu, je všeobecně známý," říká Iveta Černá, ředitelka vily Tugendhat.

Tugendhat03
„Zatímco před uzavřením objektu se počet návštěvníků pohyboval kolem 18 000 za celý rok, za dvanáct měsíců od otevření navštívilo vilu téměř 45 000 lidí, což je náš limit. Není naší ambicí dům přeplňovat návštěvníky, abychom jej uchovali ve stavu, ve kterém byl těsně po dokončení," upozorňuje Černá s tím, že téměř čtyřicet procent návštěvníků památky pochází ze zahraničí.

Koncerty, filmové projekce i pozorování hvězd

Pro návštěvníky vily Tugendhat jsou v současnosti připraveny dvě trasy po obytných prostorách i technickém zázemí domu, za 50 korun si lze zakoupit vstupenku také pouze do zahrady. Kromě prohlídkových okruhů se s velkým zájmem veřejnosti setkaly i doprovodné kulturní akce, které se ve vile pravidelně pořádají.

Tugendhat05

„Nesmírně populární je například promítání historických filmů, kdy diváci sedí u onyxové stěny; ve spolupráci s Brněnskou filharmonií se ve vile pořádají také Dny hudby. Nemohu opomenout ani pravidelné měsíční přednáškové cykly či vzdělávací programy pro děti. Chceme, aby si veřejnost na naše pravidelné akce zvykla jako na novou tradici," podotýká ředitelka vily Tugendhat Iveta Černá.

V květnu na týden zavřeno. Z důvodu rekonstrukce...

Nejen čeští, ale i zahraniční odborníci hodnotí opravu památky do původní podoby jako mimořádnou, vila rovněž aspirovala na řadu prestižních ocenění. „V prosinci loňského roku se objekt podařilo zařadit mezi tzv. Iconic Houses, ve kterých se momentálně sdružuje více než stovka domů, mezi něž patří objekty jako dům Oscara Niemyera v Rio de Janeiru. Vila Tugendhat byla mezi nimi vyhodnocena jako jedna z pětice nejvýznamnějších staveb," upozornila Černá. Vila se také uchází o cenu Europa Nostra, která je jakýmsi „Oscarem architektury" za mimořádný stavební, konzervátorský a restaurátorský počin v Evropě.

A přestože od náročné a kompletní obnovy památky uplynul pouhý rok, ve druhé polovině května vila na týden zavře. Zdánlivě paradoxně – z důvodu rekonstrukce. Podle ředitelky Černé se však bude jednat pouze o drobné opravy, se kterými se počítalo.

Tugendhat04

„Rok po samotné památkové obnově ještě není objekt zcela stabilizován, takže se například objevují vlasové trhliny na omítce, které musí být zatmeleny. V záměru máme také rehabilitaci zahrady, která má za sebou druhou zimu, zde musíme znovu přezdít opěrné zídky," dodává Černá s tím, že na tyto možné problémy byli již dříve upozorněni a opravy budou řešeny v rámci reklamačního řízení.

„Řadu udržovacích prací rovněž děláme v průběhu roku za provozu. Uvedu příklad – restaurátoři dřeva nám chodí pravidelně pozorovat, zda nedošlo k degradaci povrchových lakových vrstev, zejména u místností, které jsou aktivně vystaveny slunci," doplňuje Černá.

Do vily po speciálních značkách?

Opravená vila Tugendhat funguje jako výrazný magnet pro turistický ruch v Brně, podle odborníků však trošku pokulhává navigace k samotné památce. I to by se ovšem v blízké budoucnosti mělo změnit.

Tugendhat02

„Vnímáme problém s označením vily Tugendhat v urbanizovaném prostoru města, protože pokud neznáte Brno, nevíte, jak se přesně k vile navést. Když vystoupíte na hlavním nádraží, nemáte žádnou přímou navigaci, nevíte, jakou použít tramvaj či kde přesně vystoupit," říká Petra Kačírková, vedoucí brněnského Turistického informačního centra, s tím, že v plánu je projekt na zavedení nového značení ve stylu turistického značení v krajině.

Možná se tedy na sloupech veřejného osvětlení již brzy dočkáte speciálních směrovek. Zda budou podobné jako ty na lesních stezkách, nebo naprosto odlišné – na tom až tak nezáleží. Hlavní je, že vás dovedou na ulici Černopolní 45, k výjimečné stavbě geniálního Miese van der Rohe, ke stavbě, která je z ulice celkem nenápadná a jejíž jedinečnost vynikne až při vstupu do ní, k jediné památce UNESCO v Brně, k vile Tugendhat.

Kryštof Turek


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...