Řidiči MHD bourali výrazně méně než v minulých letech. Kritické je pondělí

Brno, 23. února 2012 (MEDIAFAX) - Řidiči tramvají, trolejbusů a autobusů městské hromadné dopravy v Brně jezdili loni bezpečnějí než v minulých letech. Oproti roku 2010 klesl loni počet nehod vozidel veřejné dopravy o 84, řekla ve čtvrtek mluvčí DPMB Linda Škrancová s tím, že za poslední dva roky počet havárií stále ubývá. "V loňském roce bourali řidiči brněnské městské dopravy v 733 případech," řekla Škrancová. Za nejkritičtější rok dekády označila rok 2009, kdy se šoféři brněnské veřejné dopravy podíleli na 959 haváriích.

autobus_mhd

Z rozboru nehodovosti podle Škrancové vyplývá, že nejvíce nehod se v Brně odehrává vždy v pondělí. Nejrizikovějším místem je Palackého třída, spojující centrum města s Královým Polem. Řidiči městského dopravního podniku zaviní každý rok stabilně necelou třetinu všech nehod. Loni se však podle Škrancové polepšili, policisté jim prokázali vinu při 26,7 procentech havárií.

Podle statistiky se nejvíc nehod stává v pondělí, nejméně pak o víkendu. Časové rozmezí, kdy bourají tramvaje, trolejbusy a městské autobusy nejčastěji, odpovídá dopravní špičce. Nehody se odehrávají nejčastěji od 14 do 17 nebo od 8 do 11 hodin. "Z hlediska měsíců v roce je podle ní poměr celkem vyrovnaný, jejich počet však výrazně klesá v období letních prázdnin, kdy není provoz tak hustý a město se vylidní," řekla mluvčí.

Nejvíce nehod vozidel MHD v Brně se vloni odehrálo na Palackého třídě, pak následují ulice Cejl, Křenová, Dornych a Štefánikova, která na nejnebezpečnější Palackého třídu navazuje.

Tab. 1 Vývoj nehodovosti vozidel MHD (zdroj DPMB)

vyvoje_nehodovosti

 

 

 

 

 

 

 

 

Tab. 2 Vývoj počtu motorových vozidel v Brně (zdroj DPMB)

pocet_vozidel

 

 

 

 

 

 

 

 

Jiří Nováček, foto: Kryštof Turek


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...