Výzkum: Mezi absolventy VUT v Brně jsou pouhá dvě procenta nezaměstnaných

Brno, 20. prosince 2011 (MEDIAFAX) - Posluchačům brněnského Vysokého učení technického se navzdory hospodářské recesi daří mimořádně dobře uplatňovat na pracovním trhu. Výzkum ukázal, že v posledních dvou letech jsou bez práce pouhá dvě procenta absolventů magisterského studia, řekla v úterý mluvčí VUT Jitka Vanýsková. Podle mluvčí univerzity výzkum zároveň potrvrdil, že absolventi s pracovní zkušeností během studia najdou práci snáze. "Mezi absolventy, kteří měli práci zajištěnou ještě před absolutoriem, jich osmasedmdesát procent alespoň občas kvalifikovaně pracovalo v oboru," řekla Vanýsková.

Nezamestnanost-01

Do svého prvního zaměstnání nastupovali absolventi VUT v průměru za 21 240 korun. "Již tradičně měli nejvyšší nástupní platy absolventi Fakulty informačních technologií, a to v průměru 25 618 korun," řekla Vanýsková. Proti minulosti si ale nejvíce polepšili absolventi stavební fakulty, kteří nastupovali za 20 192 korun, což je o osm procent více než před dvěma lety.

Současný plat absolventů VUT v Brně je přitom podle Vanýskové již pouhý rok až dva po ukončení studia nad republikovým průměrem - dosahuje 26 933 korun. "Absolventi některých fakult zaznamenávají za takto krátkou dobu od nástupu až třetinový platový nárůst, třicet procent zaměstnanců již také pracuje na manažerských pozicích," upřesnila mluvčí VUT.

Brněnští technici téměř z poloviny nacházejí práci v některém z průmyslových odvětví, necelá čtvrtina pak v komerčních službách. Ty jsou doménami především absolventů Fakulty podnikatelské a Fakulty informačních technologií. "Vzhledem k budovaným střediskům excelence a regionálním výzkumným centrům je velice pozitivní také zřetelný trend vzestupného podílu absolventů pracujících ve výzkumu a vývoji, který nyní dosahuje patnácti procent," uvedla Vanýsková.

Měřítkem úspěšnosti absolventů je podle mluvčí univerzity také skutečnost, že 89 procent z nich je spokojeno se současným pracovním místem. "Opakovaně se také ukazuje, že devět z deseti absolventů by si při možnosti nové volby vysoké školy znovu vybralo VUT v Brně," prohlásila Vanýsková. Dodala, že taková zpětná vazba je pro univerzitu velice cenná, proto bude ve výzkumech uplatnitelnosti svých absolventů pokračovat i v dalších letech.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...