Brněnští vědci dokážou pomocí mikroorganismů vyrobit z oleje ekologickou náhradu plastů

Brno, 22. listopadu 2011 - Odborníci z Centra materiálového výzkumu Fakulty chemické VUT v Brně vyvinuli postup, jak z odpadního rostlinného oleje (například fritovacího), který je velmi levnou surovinou, vyrobit náhradu za klasické syntetické plasty. Pomáhají jim v tom mikroorganismy, které si z oleje produkují takzvané PHA materiály. Ty jsou plně slučitelné s přírodou i lidským organismem a na světě proto existuje již několik firem, které se vážně zabývají jejich výrobou a využitím.

Vedec-zkumavky

Postup brněnských výzkumníků by mohl svět zajímat právě proto, že bakterie zpracovávají odpadní olej. Nová technologie z těchto důvodů nezůstane jen v laboratořích a počítačích Centra materiálového výzkumu, ale stane se, stejně jako další výsledky stejného výzkumného pracoviště, ukázkovým příkladem komercionalizace české vědy.

„Naše výzkumné projekty jsou již ve stádiu, kdy potřebují další krok, a to vstup do prostoru komerčního masového využití ve firemní sféře. Proto jsme si pro spolupráci vybrali tým Ladislava Mareše, který na globální trh před lety uvedl technologii Nanospider (tj. zařízení na výrobu nanovláken v průmyslovém měřítku). Právě dnes stejný tým ve spolupráci s agenturou CzechInvest představil portál Nanofibers Gateway, který slouží k propojení vědců s jejich průmyslovými odběrateli napříč celým světem. Je to tedy hned několik unikátů a prvenství v jednom.  Právě proto vkládáme do naší spolupráce velké naděje,“ uvedl ředitel Centra materiálového výzkumu profesor Miloslav Pekař.

Pro případný vstup na celosvětový trh je v Brně připraveno několik výsledků výzkumné činnosti. Kromě zmíněné bionáhrady syntetických plastů, které by díky tomu mohly zcela zmizet například z kojeneckých lahví, lze produkovaný materiál použít i na přípravu nanočástic nebo nanovláken, které slouží jako transportní systémy pro léčiva nebo aplikační formy pro zevní terapii a kosmetické přípravky. „Ve výzkumu možností PHA chceme pokračovat. Z velmi levné suroviny můžeme pomocí mikroorganismů vyrábět špičkové materiály, například i implantáty,“ vysvětlila docentka Ivana Márová, která je vedoucí biotechnologické skupiny Výzkumného programu 2 CMV.

Trh obalů z bioplastů  je prudce rostoucí – během 3 let se očekává v EU růst o 60 % na 316 mil. euro. Šance na úspěch brněnských vědců ve světovém byznysu jsou podle Ladislava Mareše značné. „Navrhnout obchodní model pro Centrum materiálového výzkumu a zmapovat příležitosti globálního trhu to je náš úkol v rámci zahájené spolupráce,“ uvedl s tím, že jeho tým využije sítě spolupracujících univerzit, rozesetých po celém světě, a také firem soustředěných na novém portálu Nanofibers Gateway. Do této sítě patří nejprestižnější světové univerzity jako např.  MIT, National University of Singapore nebo Tokyo Institute of Technology. „Díky této spolupráci můžeme nabídnout české vědě  šance na celosvětový úspěch,“ vysvětlil Mareš.  

Agentura CzechInvest  je v rámci projektu Nového CzechInvestu rovněž připravena pomoci právě takovým výstupům české vědy a výzkumu, které mají široký potenciál tržního uplatnění.

Centrum materiálového výzkumu (CMV) je jedno z nově budovaných výzkumných center. Je zaměřeno na aplikovaný výzkum v oblasti anorganických materiálů a nových druhů materiálů se širokým uplatněním, např. v péči o zdraví a životní prostředí. Regionální výzkumné centrum je provozováno jako samostatné pracoviště Fakulty chemické Vysokého učení technického v Brně.

Projekt Centra materiálového výzkumu na FCH VUT v Brně je realizován v rámci Operačního programu Výzkum a Vývoj pro Inovace, prioritní osa 2. V období 04/2010 až 12/2013 bude celkově investováno více než 200 mil korun do vybudování špičkového vědecko-výzkumného centra zaměřeného na materiálový výzkum ve 2 hlavních oblastech: Anorganické materiály a Transportní systémy a senzory.

(red)


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...