ČD ruší řadu sobotních rychlíků, které spojují Brno s Šumperkem, Bohumínem a Hodonínem

Brno, 22. listopadu 2011 (MEDIAFAX) - České dráhy zruší kvůli úsporám na ministerstvu dopravy od nového jízdního řádu, platného od 11. prosince, několik dálkových vlaků protínajících jižní Moravu. Korekce se týká hlavně méně využívaných víkendových dálkových spojů, řekl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Lidé nenajdou v jízdním řádu například rychlík R800, jezdící po sedmé hodině večerní z Hodonína do Brna. "Jeho provoz jsme omezili na pracovní dny a neděli," řekl Šťáhlavský.

Zeleznice-vlak

Stejně tak tomu bude i u rychlíku R817, který vyjíždí v půl deváté večer v opačném směru. V sobotu nebudou jezdit ani večerní R 937 mezi Brnem a Šumperkem a podvečerní rychlík z Bohumína do Brna a zpět. ČD zruší i nedělní vlak, který vyjíždí v 6.13 ze Šumperka do Brna. Železničáři snižují počet spojů kvůli omezenému rozpočtu ministerstva dopravy, které dálkové vlaky u ČD objednává.

Konkrétní podobu nových jízdních řádů jihomoravských regionálních vlaků hodlají České dráhy představit v pátek. Lokálky si na rozdíl od dálkových rychlíků objednává Jihomoravský kraj. Od ministerstva dopravy na to dostává 600 milionů korun ročně. "Nemám zatím informace, že by se na jihomoravských lokálních tratích plánovala nějaká rušení nebo omezení spojů. Změny mohou být u minima vlaků spíše v časech odjezdů - tam ale předpokládáme úpravy v řádech minut," řekl mluvčí krajského úřadu Jiří Klement.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...