Na Vídeňské vznikne druhá stanice vysokorychlostní železniční trati

Brno, 18. března 2024 - Při přípravě velkých projektů se musí reagovat na vývoj v čase a s tím spojené změny, proto se brněnští radní na svém posledním zasedání věnovali takové úpravě. Týká se stanoviska města k územní studii umístění terminálu vysokorychlostní trati Vídeňská.

videnska zeleznicni trat

Přípravy vysokorychlostní trati Praha–Brno–Břeclav znamenají i nutnost umístit železniční stanice v Brně. „Dnes jsme řešili návrhy, které vyplynuly z územní studie. Její zpracování zadal Jihomoravský kraj ve spolupráci se Správou železnic, Ministerstvem dopravy a městem Brnem, protože bylo důležité prověřit zejména dopad vzniku další zastávky na vysokorychlostní trati na Brno a jeho okolí,“ nastínil radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl. Nové brněnské hlavní nádraží, jehož projekt se nyní připravuje, plně vyhovuje nárokům vysokorychlostní trati, proto se počítá s jejím zapojením v uzlu. Bude tak primárním terminálem vysokorychlostních tratí v Brně.

Územní studie byla vypracována ve více variantách a radní se shodli na podpoře varianty A – Vídeňská. „Terminál na Vídeňské bude mít sekundární roli a nebudou v něm stavět všechny vlaky. Teď bude důležité vypracovat další stupně projektové přípravy. Soustředíme se na studii technického návrhu napojení terminálu. Tyto dokumenty objasní napojení na dopravní a technickou infrastrukturu a následně by měla být vyhlášena soutěž na architektonicko-urbanistický návrh terminálu, která bude pod taktovkou Správy železnic,“ objasnil Petr Kratochvíl.

Zdroj: TIS MMB, foto: Ingimage


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...