Vlakové spojení z Brna na vídeňské letiště má pokračovat i po roce 2025

Brno, 26. října 2023 - Od konce roku 2022 město zajišťuje přímé vlakové spojení mezi brněnským hlavním nádražím a vídeňským letištěm. Smlouva na provoz dvou každodenních spojů je uzavřena do prosince 2025. Vedení města by rádo linku podporovalo i po tomto datu.

letadlo letiste

„Vlakové spojení na vídeňské letiště se nám osvědčilo, o čemž vypovídají i statistiky přepravených osob. Jen o prázdninách převezly městem podporované spoje více než 10 tisíc cestujících. Například brzký ranní vlak na letiště využilo v červenci průměrně 125 cestujících denně. Je vidět, že lidé mají chuť cestovat a dostupnější doprava na letiště a následně domů je neocenitelná. Proto, abychom mohli spojení zajišťovat i po uplynutí platnosti smlouvy s nynějším dopravcem, musíme nyní zveřejnit formulář, kterým oznámíme náš záměr,“ uvedl radní města Brna pro dopravu Petr Kratochvíl.

Zveřejnění záměru a následné nabídkové řízení může trvat až dva roky. Proto město uveřejní formulář již nyní, tento krok ho však v tuto chvíli ještě k ničemu nezavazuje.

Současný provozovatel přímého vlakového spojení, společnost Gepard Express, převezla od 11. června do konce srpna tohoto roku 12 813 cestujících.

Výše kompenzace, která hradí částečné náklady na provoz vlakového spojení, je v letošním roce stanovena na 13 933 525 korun, na celý rok 2024 na 28 572 601 korun. Mechanismus výpočtu výše platby od města za rok 2025 je stanoven ve smlouvě, která počítá s půlroční výpovědní lhůtou.

Zdroj: TIS MMB, foto: Ingimage


Související články: