Den otevřených dveří v Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR

Brno, 26. října 2011 - Už příští týden začne po celé České republice největší vědecký festival – Týden vědy a techniky, pořádaný Akademií věd. A ani brněnské ústavy nezůstanou stát stranou, zapojí se například královopolský Ústav přístrojové techniky svými Dny otevřených dveří. Týden vědy s podtitulem Věda pro život proběhne od 1. do 11. listopadu, Dny otevřených dveří v Ústavu přístrojové techniky pak ve čtvrtek 10. a pátek 11. listopadu.

Vedkyne-mikroskop

První návštěvníci vstoupí do laboratoří ÚPT mezi lasery, tomografy a mikroskopy už v 9 hodin. Čeká na ně komentovaná prohlídka laboratoří se šesti zastávkami.

Během hodinu a půl trvající exkurze budou její účastníci například pozorovat živé tkáně pod mikroskopem a pohybovat mikroorganismy pomocí optické pinzety. Dozví se více o hologramech a tom, jak se vytvářejí. Návštěvníci se také podívají, jak elektronový paprsek dokáže přetavit povrch železa tak, že na jeho povrchu vykreslí třeba právě návštěvníkovu fotografii. A pomocí laseru pak například zhmotní na zeď někoho z publika.

Poslední exkurze začne v 17.45 ve čtvrtek, respektive ve 14.30 v pátek. Na internetových stránkách ústavu je možné registrovat si termín prohlídky. „Zejména školám doporučujeme si termín zarezervovat, pokud by třída přišla bez rezervace, je možné, že se k nám nedostane. Individuální návštěvníci z toho, že by se k nám nedostali, strach mít nemusí,“ říká za organizátory Ing. Jan Chládek, Ph.D.

Kromě práce vědců návštěvníci uvidí také nové, právě dokončované pracoviště - budovu mikro a nanolaboratoří ALISI, kterou Ústav přístrojové techniky ve svém areálu buduje za evropské peníze. „Příští rok už bychom měli návštěvníky zavést také tam, mimo jiné uvidí třeba zoolaboratoř, kterou budou využívat také vědci z dalších brněnských i mimobrněských výzkumných pracovišť,“ slibuje výkonný ředitel ALISI Bohdan Růžička.

(red)


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...