Atestaci získají čeští lékaři od příštího roku na vysoké škole

Praha/Brno, 24. října 2011 (MEDIAFAX) - Lékaři a stomatologové, kteří budou mít zájem o složení atestační zkoušky, budou muset od příštího roku zamířit na některou z lékařských fakult. Počítají s tím smlouvy, které v pondělí na půdě ministerstva zdravotnictví uzavřeli zástupci trojice univerzit spolu s vedením rezortu. Takzvané veřejnoprávní smlouvy přijeli do Prahy podepsat představitelé tamní Univerzity Karlovy, Univerzity Palackého v Olomouci a brněnské Masarykovy univerzity.

srdce250

"Na základě těchto smluv dochází k převodu vzdělávání lékařů a zubních lékařů v základních oborech specializačního vzdělávání z Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) na univerzity, resp. na sedm lékařských fakult. Od 1. ledna 2012 tak budou zařazovaní do specializačního vzdělávání, zápočet odborné praxe absolvované v jiném oboru specializace a atestační zkoušky budou zajišťovat jednotlivé lékařské fakulty," uvedl k obsahu smluv mluvčí rezortu Vlastimil Sršeň.

Lékaři, kteří budou mít zájem o atestaci, se tak se svou přihláškou budou muset obrátit na fakultu. Kromě přijímání přihlášek přitom smlouvy školám přiznávají i oprávnění vydávat certifikáty o absolvování atestační zkoušky prvního stupně. Diplomy ale bude moci i nadále vydávat pouze ministerstvo. "Vydání diplomu o získání specializované způsobilosti v základním oboru bude dále v kompetenci ministerstva zdravotnictví," zdůraznil ministr Leoš Heger (TOP 09).

Uzavření smluv se naproti tomu nijak nedotkne specializačního vzdělávání v oborech všeobecné praktické lékařství, praktické lékařství pro děti a dorost, vzdělávání farmaceutů, certifikovaných kurzů a zápočtů odborné praxe absolvované v zahraničí a v rámci doktorského studijního programu. To vše zůstane i po novém roce v kompetenci IPVZ. "Nezměněno zůstane i vydávání certifikátů o získání zvláštní odborné způsobilosti v rámci nástavbových odborů," dodal Sršeň.

Veronika Žižlavská

Související články: