Hašek odmítá zpoplatnění dálnice D1 v Brně

Brno, 14. října 2011 (MEDIAFAX) - Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) odeslal v pátek ministerstvu dopravy připomínky Jihomoravského kraje k návrhu vyhlášky o užívání zpoplatněných komunikací. Hejtman nesouhlasí se zpoplatněním dálnice D1 v Brně, sdělil mluvčí jihomoravského kraje Jiří Klement. Jihomoravský kraj má čtyři zásadní připomínky k připravované vyhlášce o zpoplatnění komunikací. "Kraj požaduje, aby dálnice D1 nebyla zpoplatněna mezi exity Kývalka a Slatina," uvedl Klement.

dalnice_kamion250

Podle něj má připomínka fatální vliv na zklidnění dopravy a životní prostředí v přilehlých částech města Brna, které leží na doprovodných pozemních komunikacích k dálnici D1.

"Dálnice D1 prochází zastavěnou aglomerací města Brna a souběžná silnice II/602 s dálnicí D1 v průtahu městskou částí Brno-Bosonohy byla rekonstruována na parametry zklidněné komunikace procházející touto zastavěnou částí. Proto není možné uvažovat o tom, že veškerý příměstský provoz z Brna do oblasti Rosicka a Ivančicka a opačně by byl veden po této komunikaci. Připomínám určitou analogii s vedením dálnice D1 Prahou, kde taktéž dálnice D1 prochází zastavěnou aglomerací a tento úsek je vyňat z těch, které podléhají časovému poplatku," zdůraznil Hašek.

Kraj také požaduje, aby se na silnici R52 v úseku Pohořelice, sever - Pohořelice, jih nevybíralo mýtné a neplatil časový poplatek, protože tyto dvě připomínky mají velký dopad na dopravní situaci v Pohořelicích. "Vozidla jedoucí po diagonále z oblasti Židlochovicka a Hustopečska do oblasti Znojemska a opačně totiž ve značné míře používají silnici II/416 a II/395 přes Pohořelice a ne silnici R52. Tím se zhoršuje bezpečnost silničního provozu i životní prostředí v Pohořelicích," napsal v připomínce Hašek.

Jihomoravský kraj rovněž požaduje vypustit úsek silnice I/52 Modřice, sever - Rajhrad se seznamu silnic I. třídy, jejich užití podléhá mýtnému. "Zásadním argumentem je skutečnost, že v tomto úseku je na silnici I/52 napojena obec Popovice u Rajhradu, pro kterou je napojení jediným komunikačním připojením na silniční síť," dodal Hašek.

Lenka Horáková

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...