Ústavní soud: Města a obce mohou regulovat umístění hazardních heren

Brno, 30. září 2011 (MEDIAFAX) - Ústavní soud v pátek zamítl stížnost ministerstva vnitra proti vyhlášce města Kladna, která přesně regulovala místa, kde mohou podnikatelé provozovat hrací automaty.

automat_vyherni250

Rozhodnutí dává městům a vesnicím další účinný nástroj v boji proti hazardním hernám. I když například provoz takzvaných videoloterijních terminálů povoluje ministerstvo financí, obce se nyní nemusejí bát hernu umístěnou v rozporu se svou vyhláškou zrušit.

Ústavní soudci totiž v pátek kromě jiného vyhlásili, že povolení je možné herně odebrat bez obav ze soudních sporů. "Podle loterijního zákona si provozovatelé musejí být vědomi toho, že mohou být v podstatě kdykoliv, nastanou-li v průběhu platnosti povolení okolnosti vylučující provoz těchto zařízení, tohoto povolení zbaveni," rozhodli soudci.

Kladno je po Chrastavě na Liberecku a Františkových Lázních třetím městem v Česku, které uspělo u Ústavního soudu se svou snahou o regulaci hazardu.

Českým obcím tak po pátečním verdiktu Ústavního soudu svítá naděje, že mohou rázně a bez obav ze soudních sporů s provozovateli heren zrušit hazard v blízkosti škol, kostelů, nemocnic nebo veřejných budov. Mohou také přesně vyjmenovat budovy nebo ulice, kde budou herny tolerovat, a kde již ne.

Právníci ministerstva vnitra se u Ústavního soudu marně snažili dokázat, že "obec nemůže upravovat otázky, které jsou vyhrazeny zákonné úpravě nebo otázky, které jsou již upraveny předpisy práva soukromého nebo veřejného, pokud se předmět a cíl obojí regulace překrývají". Tvrdili proto, že kladenská vyhláška je v rozporu se zákonem. Ústavní soud však v pátek takovou argumentaci neuznal a stížnost ministerstva zamítl.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...