Jihomoravští zastupitelé schválili zásady územního plánu

Brno, 22. září 2011 (MEDIAFAX) - Jihomoravští zastupitelé na svém mimořádném zasedání ve čtvrtek večer schválili jeden z nejdůležitějších dokumentů v dosavadní historii hejtmanství - zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje. Dokument, který určuje kde se bude stavět a kudy povedou silnice, ovlivní na desítky let podobu regionu.

kraj_zastupitelstvo250

"Zastupitelstvo schválilo tento strategický dokument drtivou většinou hlasů," řekl hejtman Michal Hašek (ČSSD). Zásady územního rozvoje podle něj přesně stanovují a popisují priority a pravidla pro rozvoj a ochranu území kraje, vymezují plochy a koridory záměrů, které svým významem, rozsahem nebo využitím ovlivní území více obcí.

Hejtmanství podle něj bere velmi vážně připomínky, se kterými je konfrontovali v průběhu příprav dokumentu lidé i společenské organizace. I proto ve čtvrtek zastupitelstvo přijalo také dvě doprovodná usnesení. To první hovoří o tom, že zásady územního plánování nejsou statickým dokumentem, ale v budoucnu se mají stát naopak dokumentem dynamickým.

"První vyhodnocení toho, zda se významně nezměnily okolnosti a není třeba do nich udělat nějaký zásah, bude už za osmnáct měsíců. Každé dva roky pak vedení kraje předloží do konce května aktualizovaný přehled plánu zejména ve vazbě na dopravní infrastrukturu kraje," řekl Hašek.

Druhé čtvrteční usnesení zastupitelů ukládá krajské radě do konce února příštího roku zpracovat záměr vzniku takzvaného kompenzačního fondu. Ten má obyvatelům dotčeným některými stavbami v krajském zájmu pomoci překlenout případné nepohodlí, které jim může vzniknout. "Je to něco výjimečného, nemá to žádný jiný kraj. Jde o dobrovolné rozhodnutí krajské samosprávy. Kompenzační opatření přitom nemusí mít jen finanční povahu." řekl Hašek.

Hejtman zároveň ocenil, že dokument podpořily všechny politické kluby v zastupitelstvu. "To dává dokumentu velkou naději a stabilitu a ukazuje, že přes různost názorů jsme se byli na jižní Moravě schopni sjednotit a v klíčových okamžicích táhneme za jeden provaz,"prohlásil Hašek.

Radní David Macek (KDU-ČSL), který má územní plánování na jižní Moravě na starosti zdůraznil, že projednávání dokumentu provázela kultivovaná atmosféra. "Jsem rád, že jsme tímto usnesením mohli vyjít vstříc veřejnosti. S aktivními lidmi, kteří svými námitkami během jednání zastupovali občany, chceme nadále pracovat a vytěžit z této spolupráce maximum pro danou lokalitu," zdůraznil.

Krajští zastupitelé též rozhodli o námitkách proti územnímu plánování - při jeho přípravě se museli úředníci vypořádat s 98 podáními s námitkami a 83 podáními s připomínkami. Přímo před budovu krajského úřadu například přišli ve čtvrtek demonstrovat aktivisté z Tuřan a Šlapanic. Obyvatelé obou obcí se cítí ohroženi silnou dopravou související s provozem na dálnici D-1. Úřadu mají za své, že jejich připomínky do územního plánování dostatečně nezapracoval.

Přijetí zásadního materiálu provázela i řada jiných protestů - právníci Ekologického právního servisu například již dopředu oznámili, že plán kraje napadnou u správních soudů. Aktivistům se totiž nelíbí, že úřad údajně málo konzultoval s veřejností trasy některých silnic a že prý tvrdošíjně prosazuje jejich ekonomicky méně výhodné varianty.

"Zásady územního plánu jsme zpracovali pečlivě a po řádné diskusi s lidmi i organizacemi. Na případný soud se těším. Ukáže se, že je materiál zpracovaný kvalitně a poctivě," řekl krajský radní David Macek.

 

Jiří Nováček, foto: kr-jihomoravsky.cz

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...