Nové Brno se zatím jmenuje Jižní centrum

Brno, 21. září 2011 - Součástí moderní urbanistické koncepce je u dynamicky se rozvíjejících měst vznik nových městských center. Ta historická současným nárokům a potřebám prostě nevyhovují. Sídla rostoucích firem vyžadují moderní technologické zázemí, přibývá zastoupení regionálních, státních i nadnárodních institucí, moderní nákupní a společenská centra si žádají přímé propojení s obytnými komplexy a to vše nelze v dostatečné kapacitě do historického jádra ani do architektonicky stabilizovaného území centrální zóny Brna vměstnat. Proto se Brno rozhodlo zbudovat v sousedství svého historického jádra nové Jižní centrum.

jizni-centrum-01

Území Jižního centra zahrnuje oblast o rozloze asi 135 hektarů mezi ulicemi Nové sady, Nádražní a Benešovou ze severozápadu, Koliště a Dornych ze severovýchodu, nákladovým nádražím Brno-Komárov z jihovýchodu a korytem řeky Svratky z jihozápadu. Ze zanedbané zóny s roztříštěnými majetkovými vztahy se v dlouhodobém výhledu stala hlavní rozvojová oblast města. „Brno staví nové město," řekl primátor Brna Roman Onderka a dodal: „Po proměnách tohoto území vznikne prostor pro čtyřicet až šedesát tisíc obyvatel, což už je na české poměry velké okresní město."

Vznik společnosti Jižní centrum, a. s.

Pro realizaci tohoto záměru Brno jako jediný akcionář založilo už v roce 1994 společnost Jižní centrum Brno, a.s. Prvním významným počinem této společnosti se stala revitalizace bývalého průmyslového areálu Vaňkovka. V něm vzniklo nejen obchodní a společenské centrum Galerie Vaňkovka, ale byly zrekonstruovány i památkově chráněné objekty Strojírny a Administrativní budovy z 19. století, které jsou nyní právě ve vlastnictví společnosti.

S Galerií Vaňkovka, která je považovaná za bránu do Jižního centra, sousedí jeho další rozvojová území – Nové sady, Trnitá, nové nádraží a Pražákova. Oblast Nových sadů je v současnosti nevyužitá. Jedná se o území bývalých uhelných skladů a dalších skladových areálů. S touto částí centra se počítá pro bydlení, podnikání, veřejnou správu a služby občanské vybavenosti. Rozvojové území Trnitá má propojit historické jádro Brna s lokalitou určenou pro komplex dopravních uzlů. Právě Trnitá nyní prochází dynamickým rozvojem a stává se atraktivním prostorem pro realizaci podnikatelských záměrů.

jizni-centrum-02Nájemníci Paláce Trnitá budou mít krásný pohled na dominanty města

Plánují se nové paláce

Představenstvo společnosti Jižní centrum vybralo k realizaci pro tuto lokalitu projekt polyfunkčního domu Palác Trnitá, který předložila slovenská společnost EUROPARK-FP, a. s. Do výběrového řízení se přihlásila například i německá developerská společnost ECE, která postavila Galerii Vaňkovka. Podle slov ředitele společnosti Jižní centrum Jana Zavřela však předložila projekt, který počítal s rozsáhlými parkovacími plochami. „Klademe důraz na to, aby se Jižní centrum nestalo kancelářským ghettem, které se po pracovní době vyprázdní," řekl ředitel Zavřel.

Slovenský projekt vyhovoval tomuto záměru lépe. Osmipodlažní budova paláce je navržena po vzoru domů z meziválečného období s důrazem na čistotu stylu. Inspirací jí byl například Palác Morava na Divadelní ulici, nebo Alfa pasáž na rohu Poštovské a Jánské. Palác Trnitá nabídne zejména bydlení – vznikne na 160 bytů s vnitroblokovým parkem, ale také komerční plochy, výstavní síň a třípodlažní podzemní parkoviště s kapacitou více než 400 parkovacích míst. Palác Trnitá by měl být dokončen v roce 2014.

jizni-centrum-03Palác Aupark vyroste na místě dnešního odstavného parkoviště autobusů

Jen kousek od Paláce Trnitá se vedle současného autobusového nádraží Zvonařka na jeho dnešní odstavné ploše připravuje výstavba dalšího polyfunkčního centra AUPARK. Společnost Aupark Brno, s.r.o., plánuje v tomto novém centru prostory pro obchod, služby, veřejné stravování a aktivity pro volný čas. Projekt počítá se třemi nadzemními a dvěma podzemními podlažími s prodejní plochou asi 14 tisíc čtverečních metrů a asi 800 parkovacími místy. S ukončením výstavby paláce AUPARK se počítá do konce roku 2013.

Dominantou lokality Pražákova se stane mrakodrap AZ TOWER, jehož výstavba začala letos v dubnu. Třicetipodlažní výšková budova mezi ulicemi Pražákovou a Heršpickou se stane se svými 111 metry nejvyšší budovou v České republice. Mrakodrap bude složen ze dvou bloků, mezi něž je vloženo komunikační jádro se schodištěm a výtahovými šachtami. V přízemí bude atrium s recepcí, obchody, kavárna, zasedací sály a také autosalón. Ve třetím patře budovy bude restaurace a v posledních šesti patrech je plánováno 12 exkluzívních bytových jednotek s výhledem na Brno a na Pálavu. Ve dvou podzemních podlažích bude 265 parkovacích míst. AZ TOWER je řešený jako nízkoenergetická budova. Třicetimetrové hloubkové energetické piloty budou díky tepelným čerpadlům v zimě jímat teplo a v létě ochlazovat spodní patra budovy. Unikátní bude také systém centrálního větrání k vyrovnávání teplotních rozdílů, využití fotovoltaických panelů a zachycování dešťové vody pro její použití jako užitkové vody ve společných prostorách. Investorem je společnost eTOWER, a.s., a mrakodrap by měl být dokončen v polovině roku 2013.

jizni-centrum-04V paláci Aupark bude bohatá nabídka obchodů

Hledá se název pro nové Brno

Důležitým předpokladem pro rozvoj Jižního centra je majetkoprávní vypořádání, jehož cílem je získání všech pozemků, které jsou podle územního plánu určeny pro výstavbu městské infrastruktury, do majetku společnosti. Jedním z nejvýznamnějších pozemků, které se společnosti Jižní centrum podařilo získat do svého vlastnictví, je téměř 30 tisíc metrů čtverečních jihovýchodně od autobusového nádraží Zvonařka při ulici Rosické, které dříve vlastnila zahradnická společnost Importflora. Bývalé skleníky, pařeniště, kotelny a další budovy následovaly osud bývalé správní budovy ČSAD na ulici Košťálově a po jejich demolici a následném vyčištění terénu je nyní toto území připraveno pro výstavbu nové křižovatky ulic Rosické a Bulvár.

Název ulice Bulvár, která se má stát hlavní dopravní tepnou nového centra, je zatím pracovní. Stejně tak je ovšem pracovní i celý název Jižní centrum. Možná se stane i názvem trvalým, zatím se však na toto téma vede široká diskuse, do níž můžete přispět i vy. Pokud máte vhodný název pro tuto novou městskou čtvrť, pošlete jej na e-mail Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Alena Štěpánková
ve spolupráci se společností Jižní centrum Brno, a.s.

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...