NSS odmítl žalobu Brna ve věci videoloterijního terminálu v herně

Brno, 5. září 2011 (MEDIAFAX) - Nejvyšší správní soud odmítl kompetenční žalobu brněnského magistrátu podanou proti ministerstvu financí, ve které se brněnská radnice domáhala určení své pravomoci vydat povolení k provozování videoloterijních hracích přístrojů. V pondělí to řekla mluvčí NSS Sylva Dostálová.NSS odmítl žalobu Brna proti ministerstvu financí, jež povolilo videoloterijní terminál v herně

08-soud-250

Magistrát si pro kompetenční žalobu proti ministerstvu vybral terminály interaktivního loterijního systému umístěné v Herně Campanula na Mendlově náměstí.

Soud se však podle mluvčí ve sporu o pravomoc k vydávání povolení na výherní videoterminály nemohl zabývat podstatou věci. "Důvodem odmítnutí žaloby byla skutečnost, že povolení k provozování videoterminálů bylo zrušeno na žádost majitele těchto přístrojů téměř měsíc předtím, než magistrát ve věci podal žalobu," řekla Dostálová.

Nejvyšší správní soud zdůraznil, že kompetenční spor je sporem, který není pouze akademickou disputací o to, kdo měl vydat nějaké rozhodnutí v minulosti. "Kompetenční žaloba, v níž si žalobce osobuje pravomoc vydat rozhodnutí, které bylo před podáním žaloby zrušeno, je proto nepřípustná," zdůraznila mluvčí.

Podle Dostálové je brněnský případ jedním z řady sporů mezi obcemi a ministerstvem financí o to, kdo má vlastně pravomoc povolovat výherní videoterminály. Obce si totiž stěžují, že na rozdíl od klasických heren nemají v boji proti internetovým hazardním terminálům dostatečnou zákonnou oporu.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...