Nejvyšší soud v Brně se bude zabývat dovoláním žhářů z Vítkova

Brno, 29. července 2011 (MEDIAFAX) - Čtveřice žhářů z Vítkova, která v dubnu 2009 hodila zápalné láhve do domu s romskou rodinou, podala dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně. Informoval o tom mluvčí NS Petr Knötig.

Kladivo

"Dovolání čtyř osob k nám bylo podáno ve středu odpoledne. Bližší informace nebudeme zatím sdělovat," uvedl Knötig.

Krajský soud v Ostravě vyměřil loni v říjnu Ivo Müllerovi, Davidu Vaculíkovi a Jaromíru Lukešovi trest 22 let za mřížemi, Václav Cojocaru odešel od soudu s dvacetiletým trestem. Vrchní soud v Olomouci v březnu snížil Müllerovi trest o dva roky, obhájci však s rozsudkem nesouhlasili. Právník Davida Vaculíka Petr Kausta hovořil dokonce o ústavní stížnosti.

Ta by se měla týkat procesních chyb, které podle Kausty řízení mělo. "Především se týká námitky, že krajský soud zasedal v pětičlenném, nikoli tříčlenném složení. Odůvodnění, že to vyplývalo z protokolu, nemůže obstát, protože protokol byl vyhotoven až několik desítek dní po mé námitce. Proto je podle mě řízení neprocesní, a kdybychom tyto námitky nevnímali, pak by byla listina základních lidských práv cárem papíru,“ řekl už dříve obhájce. „Teprve u vrchního soudu jsme slyšeli řádné odůvodnění rozsudku. A je nepřípustné, aby vrchní soud odůvodňoval některý věci za krajský soud," namítal Kausta.

Jasno o dovolání měl také Lukešův obhájce Pavel Pěnkava. "Trvám na tom, že nebyla správně zvolena právní kvalifikace. Nemohu se ubránit pocitu, že soudy tímto rozhodnutím nově definovaly pojem vraždy a posunuly jej do roviny, který pro mě není akceptovatelný," vysvětlil v minulosti Pěnkava.

Všichni čtyři obžalovaní chtěli jako příslušníci extrémistické skupiny zviditelnit ultrapravicová hnutí provedením větší akce před výročím narození Adolfa Hitlera. Akci si předem naplánovali a 18. dubna 2009 krátce před půlnocí přijeli do Vítkova na Opavsku. Se zamaskovanými obličeji a připravenými zápalnými lahvemi se vydali k domu, který vytipoval obžalovaný Lukeš. Věděli, že v domě bydlí početná romská rodina s malými dětmi.

U domu se obžalovaní Vaculík, Müller a Cojocaru postavili každý k jednomu z oken domu, zapálili knoty zápalných lahví a vhodili je dovnitř. Poté z místa odjeli automobilem, který řídil Lukeš. Zápalné lahve způsobily požár v celém domě, který zcela shořel. Při požáru se popálili tři lidé, nejvíce však tehdy dvouletá Natálka, která utrpěla vážně popálení druhého až třetího stupně na 77 procentech těla, přišla o tři prsty a bude mít doživotní následky.

Lenka Horáková, Ivana Šlapalová

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...