Zelení vyzvali Kubiceho, aby zarazil neonacistický prvomájový pochod Brnem

Brno, 27. dubna 2011 (MEDIAFAX) - Kvůli důkazům o úzkém propojení pořadatelů prvomájového pochodu Brnem s neonacistickým Národním odporem vyzvala ve středu Strana zelených nového ministra vnitra Jana Kubiceho (nestr.), aby přehodnotil stanovisko svého předchůdce Radka Johna (VV) a postupoval proti neonacistům tvrději a razantněji.

 

ondrej-liska

"Zasáhněte proti neonacistickému pochodu," vyzvali zelení prostřednictvím šéfa strany Ondřeje Lišky nového ministra vnitra k akci. "Pochody neonacistů, jak se potvrdilo před dvěma lety v Brně, jsou pro mnohé z nich jen součástí přípravy na žhářské útoky," dodal šéf zelených.
"Ještě nedávno měla policie za úkol shromažďovat důkazy pro rozpuštění Dělnické strany. Dnes těm samým lidem, kteří si jen změnili název, zajišťuje nerušený průchod romskými lokalitami v Krupce a Novém Bydžově. Nový ministr by to měl změnit a ukázat, že v Brně se podobná ostuda opakovat nebude," prohlásil Liška.

Důkazů o tom, že ohlášená „oslava svátku práce“ je jen zástěrkou pro sraz neonacistů z celé střední Evropy už je podle zelených dostatek. "Policie by měla v neděli zasáhnout stejně jako před čtyřmi lety a neonacisty do brněnských ulic nepustit. Demokratický stát se musí bránit proti těm, kteří si přejí návrat nacionálně-socialistického režimu, jež na vlastní kůži zažila ještě generace našich dědů," tvrdí Martin Ander, předseda městské organizace Strany zelených v Brně.

Analýza internetových stránek svolavatelů prvomájového pochodu a stránek militantního neonacistického hnutí Národní odpor podle zelenýc ukazuje, že obě adresy, www.první maj.cz a www.odpor.org, jsou registrovány na shodnou osobu. To potvrzuje napojení organizátorů pochodu na hnutí Národní odpor. Organizátoři pochodu z řad Dělnické mládeže jsou navíc známí svými aktivitami na neonacistické scéně, včetně fotografií v tričku Národního odporu nebo pod vlajkou s hákovým křížem. Stejné úzké propojení se prokázalo také před dvěma lety, kdy během prvomájového pochodu Brnem působil v ochrance tehdejšího předsedy Dělnické strany Vandase jeden ze žhářů, kteří trvale změnili život dvouleté Natálce z Vítkova.

Zelení se proto obrátili na nového ministra vnitra Jana Kubiceho, aby přehodnotil stanoviska svého předchůdce Radka Johna a dal policejním složkám pokyn k důkladnější přípravě na nedělní neonacistický sraz v Brně, včetně razantnějšího postupu proti těm, jejichž cílem je podkopávat demokratické ústavní principy naší země. Policejní experti mají podle Lišky ještě tři dny na to, aby propojení svolavatelů s militantními neonacisty doložili a nedělní sraz sympatizantů Národního odporu v Brně ve spolupráci s magistrátem rozpustili. "Jedině tak se policie může vyhnout roli toho, kdo používá násilí proti slušným lidem, aby uvolnil cestu neonacistům v průchodu romskou lokalitou," tvrdí Liška.

Během měsíců, kdy úřad ministra vnitra zastával Radek John, podle zelených výrazně polevila práce policie v boji s neonacistickými extremisty. Místo razantních zásahů produkovalo ministerstvo stanoviska, ve kterých otevřeně přiznává, že policie chodí vysvětlovat Romům „oprávněnost neonacistických pochodů“. Zelení proto vyzývají nového ministra Jana Kubiceho, aby se vrátil k politice předcházejících období, kdy úkolem policie nebylo dohlížet na poklidný průběh neonacistických srazů, ale zasahovat proti extremistům, kteří v rozporu se zákonem otevřeně hlásají národnostní a rasovou nenávist.

Typickým pro období ministrování Radka Johna je Stanovisko Ministerstva vnitra ČR k událostem v Krupce. "Je plné vysvětlování toho, proč policisté zajišťovali ochranu neonacistickému pochodu, jehož účastníci se dopouštěli porušování zákona. Na druhé straně odůvodňuje silový zásah proti slušným lidem a duchovním, kteří se neonacistům rozhodli postavit modlitbou," řekl šéf zelených.

Jiří Nováček, foto:SZ

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...