Za neonacistická hesla při prvomájovém průvodu bylo obviněno 6 radikálů

Brno, 21. června 2011 (MEDIAFAX) - Policie obvinila šest účastníků brněnského prvomájového pochodu Dělnické mládeže a Dělnické strany sociální spravedlnosti ze spáchání trestného činu založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. V úterý to řekla policejní mluvčí Petra Vedrová.

 

Policie-zasahovka-4

"Pokud se případ dostane až k soudu a ten shledá demonstranty vinnými, hrozí jim až pět let vězení," řekla Vedrová. Trestného činu se mělo dopustit pět mužů a jedna žena tím, že v čele prvomájového průvodu nesli transparent s heslem “Evropo povstaň!” a drobnějším nápisem “Za společnou Evropu našich národů”. Obě hesla jsou podle policejních posudků skrytými odkazy na neonacismus.

 

Mezi obviněnými za držení transparentu “Evropo povstaň!” je i předseda Dělnické mládeže Erik Lamprecht. Právě jeho společně s dalšími sympatizanty strany policie po ukončení prvomájového pochodu nakrátko zadržela policie.

Trestní stíhání sympatizantů krajní pravice odmítl šéf DSSS Tomáš Vandas. "Tento polistopadový režim ztratil poslední zbytky legitimity. S demokracií a právním státem už dávno nemá nic společného. Naše země je v hluboké morální a ekonomické krizi, vládnou tu zloději a podvodníci, a poctiví lidé jsou vláčeni po soudech kvůli transparentu nebo veřejnému projevu," prohlásil. Takovému režimu podle něj nestačí zazvonit klíči, takový režim "je třeba vyhnat s klackem v ruce, jako to udělali lidé v Egyptě a v jiných státech, kde jim byla odepřena svoboda," uvedl Vandas.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...