Závěs z ulice a jinak nic. Tajný bar Super Panda Circus musíte najít!

Brno, 15. srpna 2014 - Utajené bary jsou důležitou kapitolou historie nápojové kultury. Dnes už sice přišly o přitažlivý nádech pověstného zakázaného ovoce, přesto má částečné utajení pro jejich hosty i majitele smysl. Jeden z mála českých utajených barů však otevřel i v Brně!

super panda circus brno utajeny bar krystof turek

První tajné neboli speakeasy (tiché) bary vznikaly na konci 80. let 19. století v USA. Byly to podniky, jejichž majitelé nedisponovali vyřízenou licencí k prodeji alkoholu, takže jej svým hostům dávali potají. Největší rozvoj tohoto specifického typu pohostinství se za oceánem samozřejmě konal za americké prohibice, kdy byla konzumace alkoholu nelegální (1919-1933). Speakeasy tedy byly všechny fungující bary. A že jich nebylo málo. Některé zdroje tvrdí, že jich na konci prohibice existovalo až třikrát více než v roce 1919.

„Základní princip speakeasy spočíval v tom, že venku o něm nemluvíte, a když jste vevnitř, mluvíte potichu, aby vás neslyšeli sousedé nebo policisté,“ říká majitel brněnského Baru, který neexistuje Honza Vlachynský.

Dnes už naštěstí nikdo v baru šeptat nemusí, přesto po roce 2000 zasáhla svět módní vlna nových speakeasy podniků. Postupně vykrystalizovalo několik jejich charakteristických rysů. Ten hlavní je, že utajený podnik by neměl být z ulice nijak poznat. Zapomeňte tedy na cedulky na dveřích nebo nepřehlédnutelné vývěsní štíty. Abyste si do takového baru zašli na drink, musíte o něm bezpečně vědět dopředu.

banner super panda circus brno utajeny bar krystof turek

„Rozhodnout se k takovému kroku chce kvůli možným komplikacím odvahu, ale má to nespornou výhodu. Pokud připravujete, a nebojím se říct i vypipláváte, koktejly na velmi vysoké úrovni, potřebujete hosty, kteří to dokáží ocenit a vědí, do čeho cíleně jdou. Tenhle typ barů utajeností eliminuje náhodné kolemjdoucí hosty, kteří by šli třeba raději na diskotéku. Máte tak mnohem lepší kontrolu nad celkovou atmosférou v podniku,“ vysvětluje Honza Vlachynský.

Ten společně se svými kolegy po úspěchu Baru, který neexistuje otevřel svůj druhý podnik – Super Panda Circus na brněnském Šilingrově náměstí. Stejně jako ve speakeasy barech, ani tady není vchod opatřen nějakým viditelným písemným označením. Identifikátorem se stal zlato-fialový závěs. Až za ním naleznete vstupní dveře se zvonkem, za nimiž vás doorman přivítá welcome drinkem.

Neponese však s sebou plánované utajení baru ekonomický hendikep? Je taktické nedávat o sobě naplno vědět? „Doufáme, že si o Pandě lidé navzájem řeknou. Už teď jich o ní spousta mluví, v tom snad problém nebude,“ věří majitelé, kteří zkušenosti potřebné pro provoz baru získali při cestování světem. Speakeasy bary navštívili v Paříži, Berlíně, New Yorku i Londýně.

V České republice mnoho barů s prvky speakeasy nefunguje. Nejznámější je zřejmě Parlour stojící nedaleko Václavského náměstí v Praze.

Super Panda Circus má být podle jeho majitelů nejdivnějším barem u nás. Naráz pojme maximálně 35 hostů, sortimentem se bude orientovat na fúzi asijské a moravské nápojové gastronomie. Zkušební provoz odstartoval na začátku srpna, první hosté z řad veřejnosti sem zavítají už na konci měsíce.

interier super panda circus brno utajeny bar

(red), foto: Kryštof Turek a archiv


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...