Závěs z ulice a jinak nic. Tajný bar Super Panda Circus musíte najít!

Brno, 15. srpna 2014 - Utajené bary jsou důležitou kapitolou historie nápojové kultury. Dnes už sice přišly o přitažlivý nádech pověstného zakázaného ovoce, přesto má částečné utajení pro jejich hosty i majitele smysl. Jeden z mála českých utajených barů však otevřel i v Brně!

super panda circus brno utajeny bar krystof turek

První tajné neboli speakeasy (tiché) bary vznikaly na konci 80. let 19. století v USA. Byly to podniky, jejichž majitelé nedisponovali vyřízenou licencí k prodeji alkoholu, takže jej svým hostům dávali potají. Největší rozvoj tohoto specifického typu pohostinství se za oceánem samozřejmě konal za americké prohibice, kdy byla konzumace alkoholu nelegální (1919-1933). Speakeasy tedy byly všechny fungující bary. A že jich nebylo málo. Některé zdroje tvrdí, že jich na konci prohibice existovalo až třikrát více než v roce 1919.

„Základní princip speakeasy spočíval v tom, že venku o něm nemluvíte, a když jste vevnitř, mluvíte potichu, aby vás neslyšeli sousedé nebo policisté,“ říká majitel brněnského Baru, který neexistuje Honza Vlachynský.

Dnes už naštěstí nikdo v baru šeptat nemusí, přesto po roce 2000 zasáhla svět módní vlna nových speakeasy podniků. Postupně vykrystalizovalo několik jejich charakteristických rysů. Ten hlavní je, že utajený podnik by neměl být z ulice nijak poznat. Zapomeňte tedy na cedulky na dveřích nebo nepřehlédnutelné vývěsní štíty. Abyste si do takového baru zašli na drink, musíte o něm bezpečně vědět dopředu.

banner super panda circus brno utajeny bar krystof turek

„Rozhodnout se k takovému kroku chce kvůli možným komplikacím odvahu, ale má to nespornou výhodu. Pokud připravujete, a nebojím se říct i vypipláváte, koktejly na velmi vysoké úrovni, potřebujete hosty, kteří to dokáží ocenit a vědí, do čeho cíleně jdou. Tenhle typ barů utajeností eliminuje náhodné kolemjdoucí hosty, kteří by šli třeba raději na diskotéku. Máte tak mnohem lepší kontrolu nad celkovou atmosférou v podniku,“ vysvětluje Honza Vlachynský.

Ten společně se svými kolegy po úspěchu Baru, který neexistuje otevřel svůj druhý podnik – Super Panda Circus na brněnském Šilingrově náměstí. Stejně jako ve speakeasy barech, ani tady není vchod opatřen nějakým viditelným písemným označením. Identifikátorem se stal zlato-fialový závěs. Až za ním naleznete vstupní dveře se zvonkem, za nimiž vás doorman přivítá welcome drinkem.

Neponese však s sebou plánované utajení baru ekonomický hendikep? Je taktické nedávat o sobě naplno vědět? „Doufáme, že si o Pandě lidé navzájem řeknou. Už teď jich o ní spousta mluví, v tom snad problém nebude,“ věří majitelé, kteří zkušenosti potřebné pro provoz baru získali při cestování světem. Speakeasy bary navštívili v Paříži, Berlíně, New Yorku i Londýně.

V České republice mnoho barů s prvky speakeasy nefunguje. Nejznámější je zřejmě Parlour stojící nedaleko Václavského náměstí v Praze.

Super Panda Circus má být podle jeho majitelů nejdivnějším barem u nás. Naráz pojme maximálně 35 hostů, sortimentem se bude orientovat na fúzi asijské a moravské nápojové gastronomie. Zkušební provoz odstartoval na začátku srpna, první hosté z řad veřejnosti sem zavítají už na konci měsíce.

interier super panda circus brno utajeny bar

(red), foto: Kryštof Turek a archiv


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...