Kapitán obrazů z cest

Brno, 16. května 2014 - Už více než 7 let působí na brněnské scéně dokumentarista, fotograf a cestovatel Dušan Procházka. Mnozí znají jeho zážitkové akce z restaurací Noem Arch a Varny nebo jeho výstavy na brněnském letišti, v Domě pánů z Lipé, z galerie RWE, galerie Platinium či jiných scén.

obrazy z cest01

Více než 50 výstav, 5 knižních titulů, 2 CD a 2 DVD je zatím polovinou jeho záměrů. V každém případě je nadšeným průzkumníkem Středomoří a blízkých ostrovů, které se snaží postupně zmapovat, a to zcela nevšedním způsobem.

Založil portál www.obrazyzcest.cz, na kterém si můžete prohlédnout nejen jeho fotografie, texty a články, ale také práce kolegů, fotoamatérů z tohoto autorského miniklubu.

Jak ses dostal k fotografii, cestování a psaní?

K fotografiím a cestování jsem se dostal náhodou, když jsem doprovázel svého přítele Jadrana Šetlíka do Los Angeles. Tam jsem mu pomáhal s realizací výstavy na lodi Queen Mary. Pak jsem potkal kamaráda Jirku Kolbabu v Praze na letišti, jak tam připravoval svoji výstavu. No a tak mne napadlo udělat pár obyčejných obrázků ze svých obyčejných cest a také to zkusit. Nejprve jsem je vystavil v Moravské vinotéce a pak jsem je také dal dárkem brněnskému letišti, když mělo padesátku. Jako v pohádce mne do třetice inspiroval Jirka Vondrák, hudebník a spisovatel. Já začal psát o ostrovech a pobřežích Evropy. Takže mám tři inspirační zdroje, jako v „Černých baronech". Huska, Žižku a Jiraska.

obrazy z cest-Rim

V čem jsou tvoje akce zajímavé?

Začal jsem spojovat fotografie s gastronomií. Zpočátku to bývaly národní večery v restauraci Varna, později se přesunuly do sálu hotelového centra Noem Arch. Vypracovali jsme jakýsi zábavně naučný program, na kterém spojujeme obrazové zážitky fotoobrazů a AV projekce s gastronomickými specialitami.

Dnes se to jmenuje Středomořská párty. Simulujeme námořní plavbu od místa k místu a já dělám kapitána. Projdeme se po destinaci, ochutnáme speciality, degustujeme vína. Máme zajímavé hosty, různé partnery, živou i reprodukovanou hudbu a různé zajímavosti. Takže jde o vnímání všemi smysly. Mám také připravený rozhlasový nebo klubový pořad se svými povídkami z pobřeží a ostrovů. Těch je 20 a vyšly na 2 CD.

obrazy z cest-letiste

A jaká je tedy tvoje autorská a publicistická činnost?

Jsou to vesměs dokumenty ze Středomoří a blízkých cílů. V poslední době se snažím takto zmapovat pobřežní reliéf jižní Evropy. Vznikají tak obrazy a materiál pro výstavy a akce. Sbalím se a na 4 dny odskočím na zajímavá místa. Našel jsem několik dobrých spojů z Brna, Prahy, Bratislavy a Vídně. Po 2 cestopisech, Kanárském speciálu, povídkové knížce a fotoknize o ostrovech, připravuji další. Bude tam 30 letovisek od Gibraltaru po Bulharsko.

Udělal jsem si také radost a se synem jsme navštívili 3 evropské metropole. Vznikla z toho výstava PARIS–LONDON–ROMA, kterou jsem měl možnost letos už 2x představit – v Zetor Gallery a v Galerii Platinium. Je to sice trochu úlet pro „námořního kapitána", navíc notoricky známá města, ale mám nápad, pojmout to kontrastně – jak jsem to viděl já a teenager. A tak chystám svoji 7. knížku.

Dušana můžete občas zaslechnout v rubrice Cestovatel rádia Krokodýl na relacích s Petrem Holíkem. Už jich spolu udělali více než 25 a představují v nich oblíbená místa ve Středomoří.

Rozhovor vedl Roman Ravin
www.obrazyzcest.cz

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...