Fotograf Šetlík vystavuje portréty slavných osobností na slavkovském zámku

Brno, 27. září 2017 - Ve zdech zámku Slavkov – Austerlitz visí mnoho obrazů historických osobností. Až do 29. října se k nim přidají i portréty současných velikánů pocházejících zejména z Moravy. V prostorách galerie zde totiž vystavuje přední český portrétista Jadran Šetlík. Před jeho fotoaparátem snad nechyběla snad žádná z významných českých i zahraničních osobností 21. století. Portrétoval Tomáše Baťu, Dagmar Havlovou, Ivanu Trump, špičkové vědce i umělce.

Ivana Trump setlik

Čtyři místnosti v přízemí zámku Slavkov zaplní 30 jedinečných fotografií s tvářemi, jež jsou pro mnohé zdrojem inspirace. Hned první místnost dá možnost nahlédnout i do osudu šesti českých letců RAF, jejichž portréty jsou ve většině poctou dnes již in memoriam. Jandran Šetlík však není pouze umělcem, který umí prolomit „ledy“ ve světě celebrit. O tom, že je také fotografem zachycujícím i „obyčejné“ životy, svědčí deset retrospektivních obrazů v druhé místnosti, které zachycují jeho pohled na Benátky.

Třetí místnost již dá nahlédnout do osudů lidí jako například Miroslava Zikmunda, Evy Jiřičné, Dagmar Havlové nebo Bohdana Pomahače. Nechybí ani rodák a občan Slavkova u Brna významný kardiochirurg Miloš Táborský. Poslední místnost pak otevírá bránu i do života samotného fotografa, který je známý fascinací svojí ženou.

Každý obraz, který autor vystavuje je originálem. Fotografie jsou totiž přenášeny na malířské plátno speciální technologií, která si vyžaduje i práci se štětečkem. Autor tak často neodolá a v každém obrazu zanechá jedinečnou stopu…

Jadran Šetlík se narodil v roce 1952 v italském Terstu jako syn českého novináře a matky Slovinky. Později žil v Římě, kde jeho otec pracoval jako dopisovatel ČTK. V římských ulicích také poprvé zmáčkl spoušť fotoaparátu a právě tam v patnácti letech zcela náhodně potkal svoji první velkou hvězdu - Claudii Cardinale. Po ní následovaly další - ze světa hereckého, politického i společenského - Brigitte Bardot, RaquelWelch, Anthony Quinn, Peter Sellers, Robert Kennedy a řada dalších. V osmnácti letech začal Jadran Šetlík studovat na grafické škole v Praze. Ve své profesionální kariéře se věnoval všem fotografickým žánrům, jeho nejvyhledávanějším a nejčastějším fotografickým objektem však byla vždy žena v mnoha podobách. Svědčí o tom desítky kalendářů, nesčetné množství reprezentativních souborů zajímavých osobností a fotomodelek. V posledních dvou dekádách se zaměřuje hlavně na portréty, před objektivem mu pózovala celá řada českých i zahraničních osobností. Vystavuje po celém světě.


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Říjen 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
101112141516
1718192021
24252627282930
31      
Nejbližší akce
13.10. Agadir uvádí... Moravské souzpěvy..
22.10. ASTROVÍKEND - Dny tajemna a zdraví..