Fotograf Rostislav Košťál bilancuje, některé snímky vystaví poprvé

Brno, 19. června 2023 - Vybrané snímky Rostislava Košťála, jednoho z klasiků plenérového aktu, nabídne v Křížové chodbě Nové radnice v Brně od 19. června retrospektivní výstava Bilance, která se koná u příležitosti autorových osmdesátin.

fotograf rostislav kostal

Brněnský fotograf Rostislav Košťál vytváří většinu svých fotografií v plenéru, v krajině protkané řekami Jihlavou a Oslavou. Proměny krajiny či její detaily velmi často využívá ke zvýraznění krásy ženského těla – nebo možná naopak, ženské tělo mu často slouží ke zdůraznění krásy přírody. V přesných aranžích mnohdy také nezapře svoji profesi dopravního inženýra.

V sálech Křížové chodby i přilehlém ambitu bude instalováno více než sedm desítek fotografií z celého tvůrčího období autora od roku 1963 až po současnost. Převažují však práce ze sedmdesátých až devadesátých let minulého století, z nichž velká část jsou dobové zvětšeniny na fotografických papírech o rozměrech 50x60 cm. Kromě několika stěžejních a známých prací Rostislava Košťála tu bude řada fotografií vystavena vůbec poprvé. Jako protagonisté či modely na těchto fotografiích jsou často k vidění tehdejší studentky a studenti JAMU nebo pak později herečky a herci Divadla Husa na provázku, kteří dnes patří k předním osobnostem českého divadelnictví, jako jsou například Bolek Polívka, Eliška Balzerová, Jana Švandová, Jiří Bartoška a další.

„Rostislav Košťál patří k nejvýraznějším českým fotografům uplynulého půlstoletí, ačkoliv se fotografií nikdy neživil. Hvězdný start zažil jako člen skupiny Epos, která na počátku normalizace udala styl české inscenované fotografii, nasáklé elegickou dobou. Od roku 1975 byl členem další fotografické „super-skupiny“ Setkání, v níž se kolem Tarase Kuščynského sdružily nejvýraznější osobnosti poetizující fotografie,“ shrnuje v kostce význam Rostislava Košťála pro českou fotografii její historik a teoretik Pavel Vančát.

Vernisáž výstavy, na kterou jste srdečně zváni, se koná v pondělí 19. června 2023 v 17 hodin v Křížové chodbě. Záštitu nad výstavou převzala primátorka města Brna Markéta Vaňková.

V rámci vernisáže bude rovněž pokřtěna výpravná kniha „Rostislav Košťál: fotografie 1963 – 2023“, která vychází k autorovu životnímu jubileu.

Výstava Bilance, která potrvá do 27. srpna 2023, se koná se s finanční podporou města Brna. Pořadatelem výstavy je APC.

Rostislav Košťál se narodil 3. června 1943 v Brně. S fotografickým vzděláním začínal na „lidušce“ u proslulého fotografa profesora Karla Otty Hrubého. Tam se ještě jako student brněnské techniky potkal se svými fotografickými souputníky, se kterými v roce 1967 založil legendární skupinu Epos, která získala nespočetná ocenění nejen doma, ale i v zahraničí. Košťálovy práce jsou např. ve sbírkách Moravské galerie v Brně, Uměleckoprůmyslového musea v Praze, Galerii výtvarného umění v Hodoníně, ale také v Kodak´s Gallery v Sydney, Royal Photographic Society v Londýně, Canon Photo Gallery v Tokiu, v galeriích v Krakově, Novém Sadu, Doboji a jinde.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...