Zoo Brno slaví 70 let od otevření výstavou v Urban centru

Brno, 29. května 2023 - V letošním roce slaví brněnská zoo 70 let od svého otevření. Historii, současnost i budoucnost a význam Zoo Brno představuje nová výstava v Urban centru, která potrvá do 10. července.

zoo brno vystava tis mmb

„Na výstavě budeme vyprávět příběh zoo, a to od jejího založení. Pro člověka je 70 let příležitostí k ohlédnutí, pro instituci je to vlastně krátká historie. Svět zoologických zahrad se však za tu dobu zásadně proměnil. Sbírky zvířat byly dlouhou dobu vnímány jako místa zábavy a prezentace moci jejich majitele. 19. století přineslo s industrializací i zvýšený zájem o přírodu a zároveň vznik tzv. moderních zoologických zahrad. Zatímco zpočátku v nich byl důraz kladen na informace o zvířatech, v současnosti zoo komunikují především potřebu ochrany přírody jako celku. K hlavnímu posunu došlo zejména ve vzdělávacích cílech zahrad. Vývojem prošla i naše zoo,“ uvedla ředitelka Zoo Brno Radana Dungelová.

Zájemci tak na výstavě uvidí srovnání, jak zoo pečovala o zvířata v minulých desetiletích a jak k chovu exotických zvířat přistupuje dnes. Na první pohled bude patrné, že se do popředí zájmu dostaly potřeby jednotlivých druhů, a nikoliv líbivé snímky toho, jak se chovatelé se zvířaty mazlí a starají se o mláďata doma. Tyto doby jsou už pryč.

„Zoologické zahrady jsou nositelé důležitého poslání: záchranou druhů a environmentální výchovou. I v brněnské zoo se vydáváme touto cestou. Chceme, stejně jako v těch nejvyspělejších zoologických zahradách světa, dosahovat vysokých standardů životní pohody chovaných zvířat a zároveň vytvářet motivující prostředí pro své zaměstnance i návštěvníky,“ doplnila Dungelová.

„Brněnská zoologická zahrada se od skromných začátků, kdy první kolekce zvířat zahrnovala 171 jedinců asi 51 druhů, propracovala k moderní zoo, jež je členem mezinárodních asociací a chová přes 2 500 zvířat více než 400 druhů. Ve své novodobé historii přinesla našemu městu několik symbolů, ať už jde o lední medvědici Coru, lvi konžské Kivu a Lolka, nebo ‚smějící se’ vlky arktické, kteří zdobí jubilejní turistickou známku. Určitě o ni bude zájem, protože zoo je opakovaně nejnavštěvovanějším brněnským cílem, kam si nacházejí cestu jak turisté, tak Brňané,“ řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Důležitou součástí výstavy jsou tak informace o široké škále vzdělávacích aktivit zoo a záchranných programech, do kterých je brněnská zoo zapojená, případně je sama vede. Právě to je budoucnost zoo. Současnost pak reprezentují velkorozměrné snímky oblíbených zvířat, která mohou návštěvníci na Mniší hoře spatřit.

Expozice je přístupná až do 10. července. Otevřeno je od pondělí do pátku, vždy od 10 do 18 hodin. Urban centrum najdete na Staré radnici, vchod je z Mečové ulice nebo přes nádvoří z ulic Radnická či Zelný trh. Vstup na výstavu je zdarma.

Zdroj a foto: TIS MMB


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF