V brněnské ZOO vznikne nová expozice živočichů obývajících subtropy

Brno, 15. února 2024 - Brněnští radní schválili aktualizovaný investiční záměr, díky kterému vznikne v zoologické zahradě nová subtropická expozice. Ta nahradí původně plánovaný výběh pro šimpanze. Tak, jak byla expozice navržená, již neodpovídá dnešním podmínkám pro chov těchto primátů. Po otevření bude Zoo Brno chovat některé druhy, které nebyly na Mniší hoře dosud k vidění.

velka zelva zoo

„Původní investiční záměr s názvem Zoo Brno a stanice zájmových činností – šimpanzi – III. etapa bylo nutné aktualizovat. S ohledem na výsledky jednání s koordinátorem chovu šimpanzů a neustále se zvyšující nároky na tuto činnost, bylo rozhodnuto o využití stávajícího projektu pro vytvoření subtropické expozice pro chov nových živočišných druhů obývajících subtropický podnebný pás. Předpokládané nové celkové náklady jsou ve výši 88 761 000 korun,“ uvedl náměstek primátorky Filip Chvátal.

Novou expozici by si podle předpokladů mohli návštěvníci zoologické zahrady poprvé prohlédnout v roce 2026. Součástí aktualizace investičního záměru je například přestavba venkovního výběhu, při které vznikne vyhlídková skalka pro dželady nebo celoročně obyvatelná jeskyně pro damany, upraví se zázemí, interiéry, vznikne nová expozice nočních druhů zvířat, drobných savců, medúz a hadů. Úprava čeká i venkovní voliéru pro želvy a zoborožce před výtahovou šachtou.

„Pro nás je to velmi důležitý krok. Po dohodě s vedením města jsme se dokázali vypořádat s problémy, které při stavbě nastaly, a můžeme se tak nyní plně soustředit na dokončení celé expozice. Největším lákadlem skutečně budou velcí a návštěvníky oblíbení primáti. Chovná skupina dželad může mít ve výsledku i 30 jedinců. Pro návštěvníky bude jistě atraktivní, že budou moci celoročně sledovat kompletní životní cyklus zvířat, jejich aktivity a mláďata,“ řekla ředitelka Zoo Brno Radana Dungelová.

Zdroj: TIS MMB, foto: Ingimage


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...