Cyklus přednášek Brno INdustrial předství průmyslovou historii města

Brno, 21. srpna 2020 - Projekt Brno Industrial přechází do další fáze. Po komentovaných prohlídkách a vyjížďkách, zpřístupnění vodojemu pod Žlutým kopcem a instalaci tematické stezky je řada na cyklu přednášek. TIC BRNO je připravil ve spolupráci s Technickým muzeem Brno a externisty a odehrají se přímo v souvisejících postindustriálních lokacích města.

lokomotiva historie

Zaměření turistické sezóny na „brněnský industrial“ platí pro tento rok stejně jako ten příští. Letos se projekt zabývá především textilní historií Brna, což bezezbytku naplňuje právě program bloku popularizačních přednášek. V září se odehrají tři.

Životní příběh rodin textilních továrníků
2. 9 v 17.00
Přednáší Mgr. Petra Svobodová, Ph.D.
Vila Stiassni, Hroznová 14
Současnou podobu jihomoravské metropole v druhé polovině 19. století a první polovině století 20. zcela zásadně ovlivnil nástup a rozvoj textilního průmyslu. Mezi brněnskými německými vlnařskými magnáty židovského původu vynikali zejména členové rodin Löw-Beer, Stiassni a Tugendhatů. Přednáška se pokusí posluchačům přiblížit mikrosvět, tedy společenské, obchodní i příbuzenské vazby těchto vybraných rodin nejen v Brně, ale třeba i v Ústí nad Labem a Ostravě, a to v období od poloviny 19. století do sklonku první republiky. Textilní podnikatelé zanechali v Brně nepřehlédnutelné stopy v podoběluxusních rodinných rezidencí (např. veřejnosti přístupné vily Löw-Beer, Stiassni a Tugendhat), ale také činžovních domů, rozsáhlých továrních areálů, dělnických kolonií či některých veřejných staveb. Přijďte se seznámit s příběhem textilních podnikatelů a podívat se na Brno jejich očima.

Vlněna ve vzpomínkách
9. 9 v 17.00
Přednáší PhDr. Petra Mertová, Ph.D. (TMB), Mgr. Hynek Zbranek a Mgr. Róbert Antal
Bochnerův palác, Přízová 3
Dnešní chodec už vůbec nemusí vědět, že kráčí vedle budov, kde dříve předly selfaktory a klapaly tkalcovské stavy. Brno, dříve metropole moravského vlnařství, svou historii nenápadně ztrácí. Stále další a další část historie Brna ukrajují buldozery. Díky tomu již nenávratně zmizel duch míst, kde kdysi stály tovární budovy Vlněny – národního podniku s logem beránka. Vlněna existuje už jen ve vzpomínkách. Přednáška připomene její historii, výrobní program i předchůdce. Vlněna byla vybudována na dědictví podniků Bratři Stiassni, Paul Neumark, M. E. Schwarz, Weiss a Hanak, Bauer a Ornstein aj., které také připomeneme.

Textilní Brno jako Moravský Manchester
16. 9 v 17.00
Přednáší PhDr. Petr Mertová, Ph.D.
Malá Amerika
Vývoj města Brna a jeho předměstí byl ovlivněn vzmáhající se průmyslovou výrobou již od poloviny 18. století. Současná podoba ulic i řady budov vychází z potřeb a možností průmyslových provozů, přičemž z velké části se jednalo o vlnařské továrny. Přednáška představí rozsah a kapacitu vlnařského průmyslu v průběhu historie od počátků vlnařského průmyslového podnikání, spojených s činností tzv. Köffillerovy manufaktury, až po období přelomu 80. a 90. let 20. století. Připomenuty budou osudy vybraných továren i osobností.

Kapacita přednášek je 50 osob, proto neotálejte s rezervací. Plné vstupné dělá 120,-, mládež od 7 let, studenti, senioři a držitelé karty ZTP platí polovinu. Předprodej probíhá online na TICBRNO.cz a osobně v infocentrech na Radnické 8 a Panenské 1. Více informací naBrnoIndustrial.cz.

V září také každou neděli ve 14.00 proběhne pěší prohlídka s oblíbeným průvodcem Martinem Koplíkem - 6. 9. Šalinou Moravským Manchesterem, 13. 9. Okolo řeky přes Cejl na Křenovou, 20. 9. Z Ameriky až na Staré Brno a 27. 9. opět Šalinou Moravským Manchesterem.

 


Související články:

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF