Noc vědců na VUT se zaměří na ekologii a udržitelnost ve světě techniky

Brno, 24. září 2019 – Šetrně k planetě, tak zní letošní heslo oblíbené akce Noc vědců, ke které se v pátek 27. září připojí hned 6 fakult a 3 vědecká pracoviště Vysokého učení technického v Brně. Od šesté hodiny večerní až do půlnoci se zájemci dozví více o ekologii ve stavebnictví, chemii či energetice, nebo jak se chovat ohleduplně k životnímu prostředí. Na památku si mohou odnést upomínkové předměty z přírodních materiálů.

noc vedcu mikroskop

Země se otepluje, města se přehřívají, varují odborníci z Fakulty stavební VUT. V rámci Noci vědců představí inteligentní budovy či ekologicky šetrné stavební materiály. „Návštěvníci si vyzkouší třeba práci s hlínou coby nejstarším stavebním materiálem. Budou moci poznat i textilní beton a zjistí také, jaký vliv má zeleň v budovách na vnitřní prostředí. Naši vědci jim poradí, kam umístit zelené stěny, nebo jak si uvařit na Slunci,“ pozvala Kamila Vymyslická, koordinátorka Noci vědců na VUT.

Velký zájem budí také nová útulna vybudovaná na nádvoří fakulty za pomoci plastového odpadu. Stavaři z brněnské techniky řeší i otázky spojené s revitalizací bývalých JZD areálů, které jsou dnes často ekologickou zátěží. Z Fakulty stavební pak bude jezdit i pravidelný spoj do vědeckého centra AdMaS, kde jsou připraveny ukázky výroby recyklované asfaltové směsi ze starých pneumatik či ukázky testů hořlavosti u různých alternativních izolačních materiálů.

V Technickém muzeu v Brně představí svůj program Fakulta strojního inženýrství a Fakulta architektury. Strojaři zvou na přednášku Františka Pochylého s názvem Voda nad zlato, která mj. ukáže zařízení pro dálkový transport vody. Poradí rovněž, jak získat energii z tepla či pohybu, nebo jak je možné omezit pokusy na zvířatech díky počítačovým simulacím. Vědci z Fakulty strojního inženýrství také odpoví na otázku, jaký vliv má GPS, Wi-Fi či telefonní signál na životní prostředí a lidské tělo. „Návštěvníkům představíme také různé přístupy v projektech soběstačných domů, použití přírodních materiálů v architektuře či návrh udržitelných staveb,“ pozvala Nicol Galé na program Fakulty architektury, která se rovněž představí v Technickém muzeu.

Pokud vás zajímá, jaký vliv má teplé či studené světlo na lidský biorytmus, pak je program Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií přímo pro vás. Vědci z elektrofakulty VUT představí těžbu materiálů využívaných v elektropřístrojích, zpracování elektroodpadu či snižování vlivu elektronických výrobků na životní prostředí. Budou zde rovněž pájet bezolovnatou pájkou a ukáží i bezkontaktní nabíjení elektrobusu. „Vědecké centrum CEITEC VUT představí veřejnosti továrnu budoucnosti i roboty-záchranáře. Vědci si připravili speciální magnetické menu, které návštěvníkům ukáže, kde všude se potkávají s magnety a možná o tom ani neví,“ přiblížila program výzkumného centra Vymyslická.

Fakulta chemická se letos zaměří na třídění a nakládání s odpadem. Poradí jak zlepšit recyklaci plastů, či jak minimalizovat odpad ze stravování. V programu je totiž jedlé nádobí i jedlé obaly. Chemici upozorní na nutnost šetrného zacházení s půdou a její organickou hmotou. Sousední Ústav soudního inženýrství pak připravuje venkovní ukázku měření koncentrace pevných částic v ovzduší, aby si Brňané uvědomili, co vlastně dýchají. Vědci z ÚSI upozorní i na globální rizika nebo mikroplasty v každodenním životě.

Do blízké budoucnosti, ve které budou lékaři schopni odstranit nádor bez jediného řezu skalpelem a epileptické záchvaty či Parkinsonovu chorobu budou umět léčit díky superpočítačům, návštěvníky zavede Jiří Jaroš z Fakulty informačních technologií. Ten si pro Noc vědců připravil prezentaci Neurochirurgie a neurostimulace pomocí počítačem řízeného ultrazvuku. V robotické laboratoři FIT si mohou účastníci noční akce zase naprogramovat robota z lega a naučit ho, co má dělat v různých situacích, nebo se mohou seznámit s robotickým pracovištěm budoucnosti.

Loni v rámci Noci vědců na VUT dorazilo přes 7 200 návštěvníků. Novinkou tohoto roku budou mj. ekologické reklamní předměty, které mohou návštěvníci získat za účast v kvízech a soutěžích na jednotlivých stanovištích: „V nabídce je cestovní láhev ze skla a bambusu, dřevěný hlavolam, papírové pouzdro na psací potřeby, látkové sáčky na zeleninu a ovoce a řada dalších předmětů,“ uzavřela Vymyslická.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...