V Alfa pasáži odhalí pamětní desku odbojáři a sokolovi Josefu Robotkovi

Brno, 4. dubna 2019 – Oběti komunismu připomíná nový projekt nazvaný Poslední adresa. Jeho cílem je připomenout osobu, která byla perzekuovaná nebo zavražděná komunistickým režimem. Na dům, ve kterém daná osoba žila se umístí pamětní destička s životopisnými údaji. Jedná se o celoevropský projekt, který se v České republice teprve rozjíždí. V Brně bude taková destička instalována vůbec poprvé. První osobou, kterou projekt Poslední adresa v Brně připomene bude Josef Robotka.

pieta deska

Josef Robotka se narodil v roce 1906 v Tasově. Po dokončení maturity se rozhodl pro vojenskou kariéru, a ještě před začátkem druhé světové války dosáhl hodnosti štábního kapitána. Od počátku vzniku Protektorátu se zapojil do proti acistického odboje. Byl členem odbojové organizace Obrana národa a Rada tří. Po tragické smrti generála Luži, převzal velení odboje na Moravě. Organizoval partyzánský odboj, byl ve spojení se zahraničním odbojem v Británii a patřil tak nejvýznamnějším představitelům domácího odboje. Po skončení války byl povýšen. Po roce 1948 začal organizovat protikomunistický odboj.

V roce 1950 byl Robotka zatčen a obviněn z velezrady a špionáže. Ráno 12. listopadu 1952 předali Josefa Robotku na nádvoří věznice Praha-Pankrác v 5:40 katu. Při zahájení exekuce Robotka řekl jen: ,,Bylo mně slíbeno...”. Větu však již nemohl dokončit.

Pamětní destička bude instalována na Poštovské 6, v budově Alfa pasáže, kde Robotka žil. Instalaci organizuje a financuje Sokol Brno I. ,,Josef Robotka patří k nejvýraznějším českým protinacistickým i protikomunistickým odbojářům, kterým chceme tímto způsobem projevit naši úctu. Robotka byl zároveň aktivním členem Sokola. V dalších letech budeme takto připomínat i další naše oběti,” řekl místostarosta Sokola Brno I Michal Doležel.

Odhalení desky proběhne 4. dubna od 14:00 v Alfa pasáži na Poštovské ulici 6. Akce se zúčastní také prasynovec popraveného Josefa Robotky a jeden z bývalých politických vězňů 50. let pan Cyril Michalica, který se s Robotkou setkal ve věznici na Cejlu.


Související články: