Funkcionalistický „Stadec“ otevře zrekonstruovanou dvoranu

Brno, 25. září 2018 – Ve čtvrtek 27. září od 13.00 bude slavnostně otevřena zrekonstruovaná vstupní dvorana sokolského Stadionu v Brně na Kounicově ulici. Sokolský Stadion patří k významným památkám brněnské meziválečné architektury.

Sokolsky stadion kounicova brno

Areál Stadionu vznikal postupně od roku 1922, nejdříve stavbou venkovního hřiště podle projektu architekta Miloslava Kopřivy a poté v letech 1927–1929 stavbou samotné sokolovny podle projetu arch. Jindřicha Kumpošta a Miloše Lamla. Sokolský Stadion se stal a doposud je největší sokolovnou u nás, která v sobě zahrnuje nejen tělocvičny a sportovní haly, ale také velký koncertní a divadelní sál, restauraci a hudební klub.

„Zejména v meziválečném období se Stadion nebo Stadec, jak je známý v obecném povědomí, stal skutečným fenoménem. Právě zde trénovali ti nejlepší olympionici jako Alois Hudec, Jak Gajdoš, Ladislav Vácha a zároveň se ve společenském sále uskutečňovaly koncerty Berlínské a Vídeňské Filharmonie, Metropolitiní opery v New Yorku a dalších. Horší časy však nastaly během nacistické okupace a komunistické totality," říká místostarosta Sokola Brno I Michal Doležel.

Během války byl Sokol zrušen, řada členů deportována do koncentračních táborů a Stadion obsazen Wehrmachtem. Na konci války pak celý areál zasypalo 18 bomb ze spojeneckých náletů. Po válce se Sokol i Stadion obnovil, ale po roce 1948 byl Sokol zlikvidován tentokrát komunisty a podařilo se ho obnovit až v roce 1989. Stadion však i v této době stále sloužil jako místo sportovního i kulturního zázemí. Dominovali zde především brněnští basketbalisté a volejbalisté, kteří dosáhli mistrovských výsledků. Během 70. let se zde však uskutečnilo několik nepříliš kvalitních stavebních zásahů, které celý areál poškodilo.

Teprve v posledních letech se daří navracet sokolskému Stadionu původní kvalitu s požadavky 21. století. Původní vstupní dvorana Stadionu a návštěvnickým zázemím se tak obnovuje po více jak 40letech.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...