Funkcionalistický „Stadec“ otevře zrekonstruovanou dvoranu

Brno, 25. září 2018 – Ve čtvrtek 27. září od 13.00 bude slavnostně otevřena zrekonstruovaná vstupní dvorana sokolského Stadionu v Brně na Kounicově ulici. Sokolský Stadion patří k významným památkám brněnské meziválečné architektury.

Sokolsky stadion kounicova brno

Areál Stadionu vznikal postupně od roku 1922, nejdříve stavbou venkovního hřiště podle projektu architekta Miloslava Kopřivy a poté v letech 1927–1929 stavbou samotné sokolovny podle projetu arch. Jindřicha Kumpošta a Miloše Lamla. Sokolský Stadion se stal a doposud je největší sokolovnou u nás, která v sobě zahrnuje nejen tělocvičny a sportovní haly, ale také velký koncertní a divadelní sál, restauraci a hudební klub.

„Zejména v meziválečném období se Stadion nebo Stadec, jak je známý v obecném povědomí, stal skutečným fenoménem. Právě zde trénovali ti nejlepší olympionici jako Alois Hudec, Jak Gajdoš, Ladislav Vácha a zároveň se ve společenském sále uskutečňovaly koncerty Berlínské a Vídeňské Filharmonie, Metropolitiní opery v New Yorku a dalších. Horší časy však nastaly během nacistické okupace a komunistické totality," říká místostarosta Sokola Brno I Michal Doležel.

Během války byl Sokol zrušen, řada členů deportována do koncentračních táborů a Stadion obsazen Wehrmachtem. Na konci války pak celý areál zasypalo 18 bomb ze spojeneckých náletů. Po válce se Sokol i Stadion obnovil, ale po roce 1948 byl Sokol zlikvidován tentokrát komunisty a podařilo se ho obnovit až v roce 1989. Stadion však i v této době stále sloužil jako místo sportovního i kulturního zázemí. Dominovali zde především brněnští basketbalisté a volejbalisté, kteří dosáhli mistrovských výsledků. Během 70. let se zde však uskutečnilo několik nepříliš kvalitních stavebních zásahů, které celý areál poškodilo.

Teprve v posledních letech se daří navracet sokolskému Stadionu původní kvalitu s požadavky 21. století. Původní vstupní dvorana Stadionu a návštěvnickým zázemím se tak obnovuje po více jak 40letech.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...